Redakcja Polska

"To symbol naszych sił zbrojnych". Rozpoczynają się obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

17.05.2024 11:40
W Piedimonte San Germano rozpoczynają się obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Podczas uroczystości przy przy pomniku 6. Pułku Pancernego imienia Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano (początek 17.00) odczytany zostanie Apel Pamięci i oddany zostanie hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasteczko położone na wzgórzu niedaleko Monte Cassino.
Szturm na Monte Cassino
Szturm na Monte CassinoNAC

Zdobycie miejscowości, 25 maja 1944 roku przez polską piechotę wspieraną przez 6. Pułk Pancerny, pozwoliło na pełne otwarcie drogi na Rzym i dalszą ofensywę wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim.


Posłuchaj
00:56 12986921_1.mp3 W Piedimonte San Germano rozpoczynają się obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Rozpoczynające się dziś uroczystości upamiętniające zdobycie Monte Cassino, jak wyjaśnia szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, są hołdem dla wszystkich polskich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. - Monte Cassino to jest symbol naszych sił zbrojnych. Kiedy mówimy Monte Cassino, mamy na myśli nie tylko te bitwy, mamy na myśli wszystkie inne zwycięstwa polskiego oręża. Myślę, że możemy spokojnie mówić, że oddając hołd żołnierzom, którzy walczyli pod Monte Cassino, oddajemy hołd właściwie wszystkim żołnierzom, którzy walczyli w czasie II wojny światowej, którzy walczyli w obronie Polski czy w obronie polskiej sprawy na wszystkich frontach II wojny światowej - mówi.

Ostatni z ostatnich

Lech Parell dodaje, że w tegorocznych uroczystościach biorą udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego. - W naszej pielgrzymce będzie uczestniczyć sześciu kombatantów. To są ludzie, którzy pod Monte Cassino walczyli albo w inny sposób się zasłużyli na przykład rozminowując pole bitwy. Będą to także ci, którzy byli w czasie wojny tak zwanymi junakami, czyli dziećmi uczącymi się dopiero na żołnierzy, dziećmi, które cudem uszły ze Związku Sowieckiego i zostały w taki sposób właśnie włączone do 2. Korpusu Polskiego - wskazuje.

Główne uroczystości

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza Monte Cassino i położonego na nim opactwa benedyktynów odbędą się jutro po południu na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. W uroczystości wezmą udział weterani 2. Korpusu Polskiego, prezydent Andrzej Duda, prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, parlamentarzyści, harcerze.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem był w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tak zwanej linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach zdobyli je żołnierze 2. Korpusu Polskiego.

W bitwie poległo 923 polskich żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych. Ci którzy polegli w bitwie spoczywają na cmentarzu u stóp góry wraz ze swoim dowódcą generałem Władysławem Andersem.


IAR/dad

Marszałek Senatu przybyła do Włoch. Weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

17.05.2024 08:00
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przybyła do Włoch; w piątek spotka się m.in z delegacją weteranów walk o niepodległość RP, a w sobotę weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

80 lat po Monte Cassino. Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego

17.05.2024 17:20
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego medalami pamiątkowymi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w miasteczku Cassino w przeddzień 80. rocznicy zdobycia przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa Monte Cassino.

Polskie Radio przypomina gawędę Melchiora Wańkowicza o Monte Cassino

17.05.2024 17:52
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przypomina gawędę jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondenta wojennego 2. Korpusu Polskiego - Melchiora Wańkowicza. Radiowa opowieść sprzed ponad 50. lat zyskuje nowe życie dzięki specjalnej stronie internetowej - montecassino.polskieradio.pl.