Redakcja Polska

Politico: pierwsi ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na F-16 w Arizonie

24.05.2024 12:21
Pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie na samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie wojskowej w Tucson w Arizonie - poinformowała rzeczniczka Gwardii Narodowej w tym stanie USA kpt. Erin Hanningan, cytowana przez portal Politico.
Samolot wielozadaniowy F-16
Samolot wielozadaniowy F-16Shutterstock.com/Albert Beukhof

Jak podkreślił serwis, zakończenie szkolenia przez ukraińskich pilotów to istotny krok ku pojawieniu się w przestrzeni powietrznej Ukrainy nowoczesnych amerykańskich samolotów.

Powołując się na względy bezpieczeństwa, Hanningan nie sprecyzowała, kiedy zakończyło się szkolenie ani ilu pilotów wzięło w nim udział. - Oczywiście to nie koniec procesu szkoleniowego. Teraz piloci wracają do Europy i będą przygotowywać się dalej, by następnie przybyć do Ukrainy i kontynuować wykonywanie zadań - powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Zaznaczył, że proces szkoleniowy dotyczy również inżynierów.

Jewłasz podkreślił też, że pierwsze F-16 w Ukrainie będą wykorzystywane do zadań patrolowych i atakowania wroga na linii frontu.

W pierwszej połowie maja agencja Reutera z powołaniem na wysokie rangą ukraińskie źródło wojskowe poinformowała, że Kijów oczekuje na przekazanie pierwszych F-16 od zachodnich sojuszników w czerwcu-lipcu.

Ukraina oczekuje, że wyprodukowane w USA samoloty pomogą jej w walce z rosyjską przewagą w powietrzu po ponad dwóch latach wojny na pełną skalę. Do wysłania kilkudziesięciu maszyn zobowiązały się Dania, Holandia, Norwegia i Belgia.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina F-16

"Rosjanie atakują z coraz większą siłą". Ukraińska medyczka o sytuacji na froncie

23.05.2024 15:08
Jak informują wolontariusze pracujący na Ukrainie, sytuacja na froncie stale się pogarsza. Rosjanie nasilają ataki oraz ostrzały artyleryjskie, są też uzasadnione obawy przed próbą otwarcia nowego frontu na północy Ukrainy.

Wiceszef MON z wizytą na Litwie: Polska chce połączyć swój system obrony z bałtycką linią obrony

23.05.2024 15:46
Polska chce połączyć budowany na swoim terytorium system obrony z umocnieniami, które mają powstać w krajach bałtyckich - mówił w czwartek na Litwie wiceszef ministerstwa obrony narodowej Cezary Tomczyk. W miejscowości Połąga odbyło się spotkanie Grupy Północnej zrzeszającej 12 państw - w tym Polskę.

Wojna na Ukrainie. Rosyjskie wojska utknęły w walkach ulicznych o Wowczańsk

23.05.2024 18:03
Rosyjskie wojska po osiągnięciu pierwszych nieznacznych sukcesów podczas ofensywy w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy utknęły w walkach ulicznych o Wowczańsk - przekazał w czwartek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski.