Redakcja Polska

Organizował transporty imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Ekstradycja biznesmena z Ukrainy do Polski

24.05.2024 18:25
Ukraina dokonała ekstradycji do Polski biznesmena, podejrzewanego o organizowanie transportu nielegalnych imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Informują o tym ukraińskie media, powołując się na materiały Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. To obywatel jednego z krajów Azji Południowej, który na Ukrainę przybył około 20 lat temu.
Donald Tusk zapowiedział budowę na granicy z Białorusią i rosyjskim obwodem królewieckim zespołu umocnień o nazwie Tarcza Wschód. To odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi
Donald Tusk zapowiedział budowę na granicy z Białorusią i rosyjskim obwodem królewieckim zespołu umocnień o nazwie Tarcza Wschód. To odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji i BiałorusiDWOT/terytorialsi

Mężczyzna po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zaczął organizować masowy przewóz osób do Unii Europejskiej z krajów takich jak Nepal, Bangladesz i Pakistan. Nielegalny szlak migracyjny przebiegał przez Rosję, Białoruś i wiódł do Polski, z pominięciem punktów kontrolnych na granicach.

Działania organizowała grupa złożona z kilkudziesięciu osób, obywateli różnych krajów. Główny podejrzany wydawał swoim wspólnikom instrukcje dotyczące tras przemieszczania się nielegalnych migrantów, sposobów ich transportu i miejsc tymczasowego pobytu. Grupa korzystała z komunikatorów internetowych zapewniających anonimowość.

Podczas przeszukania domu głównego podejrzanego odnaleziono urządzenia komunikacyjne, sprzęt komputerowy oraz dokumenty zawierające dowody nielegalnej działalności. W mieszkaniu biznesmen trzymał także pieniądze, prawdopodobnie uzyskane w sposób przestępczy.

IAR/dad

Politico: pierwsi ukraińscy piloci zakończyli szkolenie na F-16 w Arizonie

24.05.2024 12:21
Pierwsza grupa ukraińskich pilotów zakończyła szkolenie na samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie wojskowej w Tucson w Arizonie - poinformowała rzeczniczka Gwardii Narodowej w tym stanie USA kpt. Erin Hanningan, cytowana przez portal Politico.

Rosjanie zaatakowali Charków rakietami. Zniszczono drukarnię - jedną z największych w Ukrainie

24.05.2024 13:32
Już sześć osób zginęło w intensywnym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, do którego doszło w czwartek - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rosyjskie wojsko zaatakowało w mieście infrastrukturę transportową, prywatną firmę, a także cywilną infrastrukturę kolejową. W ataku ucierpiała drukarnia - jedna z największych tego typu w Ukrainie. Z jej usług korzystali najwięksi wydawcy książek w kraju.