Redakcja Polska

Polska Misja Medyczna o sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy

25.07.2025 14:20
Sytuacja ludności cywilnej w Stefie Gazy znacząco się pogarsza, a konflikt w palestyńskiej enklawie wywołał największy kryzys humanitarny na świecie - mówi Małgorzata Olasińska-Chart
Audio
  • Małgorzata Olasińska-Chart wskazywała na niezwykle trudną sytuację ludności cywilnej, wynikającą z ograniczenia dostępu do pomocy humanitarnej [posłuchaj]
Obóz uchodźców w Strefie Gazy.
Obóz uchodźców w Strefie Gazy. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Poważnym problemem jest brak żywności i leków, co spowodowało już ponad 100 zgonów z głodu - 80 procent z nich dotyczy dzieci. Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej wskazuje na niezwykle trudną sytuację ludności cywilnej, wynikającą z ograniczenia dostępu do pomocy humanitarnej. Małgorzata Olasińska-Chart powiedziała, że Izrael używa głodu jako jednej z broni przeciwko ludności palestyńskiej w Strefie Gazy. 

Lekarze bez Granic: jedna czwarta przebadanych przez nas dzieci była niedożywiona

Jedna czwarta dzieci ze Strefy Gazy w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat, które przebadaliśmy w ubiegłym tygodniu, była niedożywiona - podała w piątek organizacja Lekarze bez Granic, wciąż działająca w palestyńskiej półenklawie. Jak powiadomiła, na niedożywienie cierpi tam podobny odsetek kobiet w ciąży i karmiących.

„Celowe wykorzystywanie głodu jako broni wojennej przez władzę Izraela w Strefie Gazy osiągnęło bezprecedensowy poziom. Pacjenci i służby medyczne także cierpią z powodu głodu” - zaalarmowała koordynatorka zespołu Lekarzy bez Granic w Strefie Gazy, Caroline Willemen. Podkreśliła, że organizacja ta rejestruje każdego dnia 25 pacjentów z problemem niedożywienia.

W klinice Lekarzy bez Granic liczba chorych z powodu niedożywienia wzrosła czterokrotnie od 18 maja, a stan poważnego głodu wśród dzieci poniżej piątego roku życia był odnotowywany trzykrotnie częściej w ciągu minionych dwóch tygodni. 

Agencja AFP zwróciła uwagę, że w marcu władze Izraela zablokowały dopływ pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. W ocenie agencji ta blokada została później zniesiona tylko teoretycznie, ponieważ wiele transportów wciąż jest zatrzymywanych.

Armia izraelska oskarża Hamas o okradanie transportów i sprzedawanie ich zawartości na czarnym rynku, czemu ta organizacja zaprzecza.

Lekarze bez Granic ostrzegają, że „ataki na punkty dystrybucyjne nie ustają, a mechanizm rozdawania pomocy, (realizowany) przez prywatną organizację Gaza Humanitarian Foundation (GHF), sponsorowaną przez Izrael, zabija osoby poszukujące pomocy”.

Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) wyliczyło, że od 27 maja 1054 osoby zginęły w Strefie Gazy podczas poszukiwania żywności. Spośród tych ofiar 766 straciło życie w pobliżu punktów rozdawania pomocy humanitarnej, organizowanych przez Gaza Humanitarian Foundation. 

„Te centra nie są punktami dystrybucji pomocy humanitarnej, ale (miejscami - PAP) zbrodni wojennych, popełnionych w biały dzień i bez współczucia” - opisał centra GHF wicekoordynator medyczny Lekarzy bez Granic w Strefie Gazy, doktor Mohammed Abu Mughaisib. Osoby udające się tam „mają takie same szanse dostać worek mąki, co kulkę w głowę” - zaalarmował.

PAP/IAR/ks

ONZ alarmuje. Ludzie w Strefie Gazy umierają z głodu

23.07.2025 18:57
- Nie wiem, jak inaczej można to nazwać niż masową śmiercią głodową, a jest to spowodowane przez człowieka. To oczywiste, a przyczyną jest izraelska blokada – mówił szef WHO

Francja uznała państwo palestyńskie. Historyczna decyzja czy "pomoc terroryzmowi"?

25.07.2025 07:45
Arabia Saudyjska przyjęła w piątek z zadowoleniem „historyczną” decyzję prezydenta Francji Emmanuela Macrona. USA i Izrael potępiają