Wcześniejsze zmiany, podpisane przez prezydenta wywołały oburzenie Ukraińców, którzy w 17 miastach przez 3 dni organizowali demonstracje w obronie autonomii organów antykorupcyjnych.
We wtorek Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę ograniczająca autonomię Narodowego Biura Antykorupcyjnego i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej na rzecz Prokuratury Generalnej. Wywołało to zaniepokojenie Unii Europejskiej, organizacji broniących praw człowieka i oburzenie Ukraińców. W siedemnastu miastach zorganizowano protesty w obronie niezależności organów antykorupcyjnych.
Dziennikarz Kanału 24 - Andrij Drozda zwracał uwagę na szybki zwrot w tej sprawie. „Wydarzenia na Ukrainie nie uszły uwadze Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, a także partnerów współfinansujących Ukraine, takich jak chociażby Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wszyscy zgłosili zastrzeżenia do tego co się dzieje na Ukrainie, a w samej Ukrainie protesty, które doprowadziły do tego, że teraz władze szukają sposobu jak wyjść z tej sytuacji bez szwanku” - stwierdził ukraiński dziennikarz.
Wołodymyr Zełenski poinformował, że przeprowadził konsultacje z szefami antykorupcyjnych urzędów i swoimi ministrami, a także wsłuchał się w głosy protestujących, aby przygotować nową ustawę. Mychajło Podolak z kancelarii prezydenta Ukrainy mówi, że nowy projekt uwzględnia stanowiska wszystkich zainteresowanych.
„Usłyszeliśmy stanowisko obywateli, którzy wzięli udział w protestach. Usłyszeliśmy też opinie naszych europejskich partnerów, którzy poprosili o wyjaśnienie sytuacji. Prezydent szybko zareagował. Zorganizował spotkanie wszystkich struktur siłowych i organów ścigania, w tym szefów organów antykorupcyjnych. Uzgodnił z nimi, że dla uspokojenia sytuacji zostanie wypracowany nowy projekt ustawy, który zostanie poddany pod głosowanie parlamentu” - oświadczył Mychajło Podolak.
Ukraińskie agencje antykorupcyjne z zadowoleniem przyjęły projekt ustawy złożony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i zaapelowały do parlamentu o jego uchwalenie w najbliższym czasie. Ustawa 13533, przedłożona przez prezydenta Ukrainy jako pilna, przywraca wszelkie uprawnienia procesowe i gwarancje niezależności NABU i SAP. Obie agencje uczestniczyły w przygotowaniu tekstu.
IAR/ks