Redakcja Polska

Litewskie obchody Dnia Żałoby i Nadziei z udziałem polskich parlamentarzystów

14.06.2021 13:20
Na Litwie obchodzona jest w poniedziałek 80. rocznica masowych wywózek mieszkańców kraju w głąb Związku Radzieckiego. W uroczystościach biorą udział wicemarszałek polskiego Sejmu Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Po południu w Wilnie politycy spotkają się m.in. z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.
Audio
  • Litewskie obchody Dnia Żałoby i Nadziei z udziałem polskich parlamentarzystów. O szczegółach - Kamil Zalewski
Polska delegacja oddająca hołd wywiezionym
Polska delegacja oddająca hołd wywiezionymŹródło: Twitter/@PLinLithuania

Polscy parlamentarzyści złożyli dzisiaj wieńce przed grobem serca marszałka Józefa Piłsudskiego i w kaplicy powstańców styczniowych na wileńskiej Rossie. Wicemarszałek Terlecki przypomniał, że Polska ma równie tragiczne doświadczenia związane z zesłaniami w głąb Związku Radzieckiego. "Tych wywózek doświadczaliśmy aż cztery. To co nas zbliża to podobieństwo, że przez wiele lat ten fakt był ukrywany, a rocznica zakazana zarówno na Litwie jak i w Polsce" - powiedział. Pierwsza fala masowych wywózek rozpoczęła się 14 czerwca 1941 roku. Historycy szacują, że na Syberię zesłano wówczas około 20 tysięcy osób. Zesłania trwały do 1952 roku. Do tego czasu zesłano w sumie około 130 tysięcy osób. Prawdopodobnie byli wśród nich również Polacy z Wileńszczyzny.

Przed wizytą na Rossie polscy politycy spotkali się z litewskimi parlamentarzystami. Jak mówił wicemarszałek Terlecki rozmawiano m.in. o październikowych uroczystościach związanych z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. "Ten akt, który miał miejsce w październiku 1791 roku jest w Polsce mniej znany i trzeba go przypominać. Umówiliśmy się, że będziemy zabiegać, aby był to podobnie jak na Litwie dzień święta państwowego. Symbolicznego, bo bez dnia wolnego od pracy" - zaznaczył.

Litewskie uroczystości odbywają się przede wszystkim w Wilnie na Placu Łukiskim oraz przy pomniku zesłańców w Nowej Wilejce. Wieczorem w wileńskiej Katedrze zostanie odprawiona msza święta.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapowiedział, że spotka się dziś również z przedstawicielami białoruskiej opozycji, w tym ze Swiatłaną Cichanouską. - Wydaje mi się, że pani popełniła pewien błąd, deklarując gotowość w kongresie antyrządowej opozycji. Następnie w liście do pani prezydent-elekt tłumaczyłem motywy tego działania. Spotkamy się, żeby zasypać ostatnie rowy między nami - powiedział dziennikarzom Terlecki. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skrytykował Swiatłanę Cichanouską za zapowiedź udziału w wydarzeniu organizowanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zasugerował, aby białoruska opozycjonistka szukała pomocy w Moskwie "jeżeli chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce".


IAR/dad


Jens Stoltenberg przed szczytem NATO: relacje z Rosją najgorsze od czasu zimnej wojny

14.06.2021 10:37
Relacje NATO z Rosją są najgorsze od czasu zimnej wojny - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Jens Stoltenberg dodał, że środowe spotkanie prezydentów USA i Rosji w Genewie będzie jednym z tematów dzisiejszego szczytu NATO w Brukseli. Kolejnym tematem będzie zagrożenie ze strony Chin.

Szef MSZ Ukrainy: zakończenie okupacji naszych terytoriów warunkiem uruchomienia Nord Stream 2

14.06.2021 12:47
Zakończenie okupacji ukraińskich terytoriów i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie ma być warunkiem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.