Redakcja Polska

Japoński dziennik opisał sprawę Krysciny Cimanouskiej. Podkreślono rolę Polski ws. obrony praw człowieka

08.08.2021 15:15
Tokijski dziennik "The Japan Times" opisał sprawę białoruskiej biegaczki Krysciny Cimanouskiej. W tekście podkreślono rolę Polski w dziedzinie obrony praw człowieka na Białorusi.
Kryscina Cimanouska
Kryscina Cimanouskafacebook.com/Mateusz Morawiecki/Tymon Markowski/MSZ

Artykuł zatytułowany "Polski ambasador ma nadzieje, że problem białoruskiej sprinterki uwrażliwi świat na łamanie praw człowieka" ukazał się wczoraj na pierwszej stronie dziennika. Autorka tekstu - Magdalena Osumi - przytoczyła w nim wypowiedzi polskiego ambasadora w Japonii Pawła Milewskiego.

Ambasador Milewski pochwalił dobrą współpracę z japońskim rządem i policją w sprawie Krysciny Cimanouskiej. Wskazał, że z obawy przed prowokacjami ze strony władz białoruskich polskiej ambasady pilnował kilkunastoosobowy oddział japońskiej policji. Nawiązał przy tym do historii polsko-japońskiej, przypominając postać Tadeusza Romera - pierwszego ambasadora Polski w Tokio w latach 1937-41. Przypomniał, że ambasador Romer wspólnie z japońskim konsulem w Kownie Chiune Sugiharą w czasie II wojny światowej ratował polskich Żydów, wydając im japońskie wizy i w ten sposób umożliwiając im wyjazd z kraju.


Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska została wycofana z Igrzysk Olimpijskich w Tokio po tym, jak skrytykowała białoruskie władze sportowe. Próbowano ją także zmusić do powrotu na Białoruś, ale dzięki interwencji między innymi polskiej ambasady w Tokio, sportsmenkę udało się sprowadzić bezpiecznie do Polski.

IAR/dad

Kryscina Cimanouska udziela pierwszego wywiadu. "Cieszę się, że jestem bezpieczna"

06.08.2021 13:00
Cieszę się, że jestem bezpieczna, chcę zostać w sporcie, kontynuować swoją karierę tutaj - mówiła w czwartek w Warszawie białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska. Wyraziła zdziwienie upolitycznieniem jej sporów z białoruskimi działaczami, zachęcała do otwartego mówienia o przypadkach nacisków.

Kryscina Cimanouska może pobiec w barwach Polski?

07.08.2021 09:57
Jestem wdzięczna władzom w Polsce, które zbudziły się w środku nocy i bardzo szybko podejmowały decyzje. Nie wykluczam, że pobiegnę pod polską flagą - mówi w sobotniej "Rzeczpospolitej" białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska.

Dla Białorusi Igrzyska Olimpijskie w Tokio były najgorszymi

08.08.2021 14:13
Igrzyska Olimpijskie w Tokio były najgorszymi w historii dla białoruskich sportowców. Zawodnicy z tego kraju zdobyli w sumie 7 medali , w tym tylko jeden złoty.