Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński wyróżnieni w Kijowie. Mają swoją tablicę w kijowskiej Alei Odwagi

10.09.2022 09:50
Nazwisko szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego zostało wyryte na tablicy w Alei Odwagi w Kijowie. - Był z nami w najtrudniejszym czasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W podobny sposób upamiętniono prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w marcu, będąc wówczas wicepremierem ds. bezpieczeństwa, był wraz z Morawieckim członkiem delegacji, która przybyła do Kijowa.
Jak poinformowano na twitterowym profilu KPRM, w Alei Odważnych upamiętniono Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, Petra Fialę i Janeza Janę
Jak poinformowano na twitterowym profilu KPRM, w Alei Odważnych upamiętniono Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego, Petra Fialę i Janeza JanšęKancelaria Premiera/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki został w piątek - w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - uhonorowany tablicą swego imienia w Alei Odwagi w Kijowie. - Od pierwszych dni wojny premier Morawiecki był ze swoimi kolegami, naszymi europejskimi przyjaciółmi, w najbardziej trudnym czasie z nami, gdy wielu liderów państw europejskich nie wierzyło w swoje bezpieczeństwo - powiedział Zełenski.

Tablicą w Alei Odwagi - znajdującą się przed ukraińskim parlamentem - został również w piątek uhonorowany także przebywający obecnie w Kijowie prezydent Łotwy Egils Levits. W Alei widnieje także nazwisko prezydenta Andrzeja Dudy. Został on w ten sposób uhonorowany pod koniec sierpnia podczas swej wizyty w Kijowie.


Podróż premiera do ukraińskiej stolicy jest trzecią od początku rosyjskiej agresji z 24 lutego. W marcu tego roku premier Mateusz Morawiecki, premier Czech Petr Fiala oraz ówczesny polski wicepremier Jarosław Kaczyński i pełniący wówczas rolę szefa słoweńskiego rządu Janez Janša pojechali specjalnym pociągiem do Kijowa. Wszyscy czterej zostali wyróżnieni w kijowskiej Alei Odwagi.


IAR/PAP/dad