Polskie Radio
Section05
relacje polsko-ukraińskie

Eksperci: polsko-ukraińska współpraca gospodarcza to ważny i rozwojowy kierunek

- Silna, zbliżająca się do UE Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem m.in. w takich branżach jak energetyczna, morska, drogowa, co doskonale zobaczyliśmy podczas zakończonej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Marusz Adamiak z PKO BP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Andrzej Duda GOSPODARKA handel eksport import relacje polsko-ukraińskie Wołodymyr Zełenski prezydent

Ekspert: w sprawie Nord Stream 2 Ukraina mówi jednym głosem z Polską i USA

- Rosja wielokrotnie pokazywała, że potrafi szantażować Ukrainę zakręcaniem kurka, ceną gazu. Nord Stream 2 odgrywa tutaj olbrzymią rolę i wspólny głos Polski i Ukrainy, jeśli chodzi o tę inwestycję, jest bardzo ważny - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, dziennikarz i korespondent w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński relacje polsko-ukraińskie Ukraina Nord Stream 2 Europa

Pozwolenie na polskie prace badawcze za odbudowę nagrobka UPA. Ukraina stawia nowy warunek

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zgodzi się na wydanie kolejnych pozwoleń na polskie prace ekshumacyjno-poszukiwacze na Ukrainie. Stawia jednak jeden warunek - rekonstrukcja tablicy nagrobnej żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Monasterzu na Podkarpaciu w jej dotychczasowym kształcie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa HISTORIA ekshumacja relacje polsko-ukraińskie IPN

Andrzej Duda: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie

Polityka nakładania na Rosję sankcji powinna być kontynuowana do czasu deokupacji terytorium Ukrainy - oznajmili w poniedziałek prezydenci RP Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Wyrazili też nadzieję na dalszą owocną współpracę między państwami.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa Andrzej Duda prezydent Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie

Ekspert o wizycie Andrzeja Dudy na Ukrainie: dialog jest niezbędny, to szansa na rozbrojenie niektórych min

- Na pewno nie możemy zamykać się, jako Polacy, wyłącznie do tematu Wołynia. (…) Jeśli będziemy ograniczali się tylko do negatywnych doświadczeń, to nie zrozumiemy drugiej strony - powiedział Bartosz Tesławski, ekspert ds. Europy Wschodniej, portal NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Grzybowski Ukraina Andrzej Duda relacje polsko-ukraińskie Wołodymyr Zełenski

Ekspert: we współpracy Polski i Ukrainy najważniejsze są sprawy obronności

- Ukraina potrzebuje państwa, które mocno wspierałoby je na arenie międzynarodowej, zwłaszcza, jeżeli chodzi o rosyjską agresję, Donbas i Krym - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z PISM, pytany o korzyści płynące dla Kijowa ze współpracy z Warszawą. - Bez konsultacji z Polską trudno będzie Ukrainie rozwiązać problemy gospodarcze - dodał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina relacje polsko-ukraińskie Antoni Opaliński POLSKA

"Sprawiedliwi". Pamięci Ukraińców ratujących Polaków

– Ukraińcy, którzy zdecydowali się pomóc Polakom, przeciwstawiali się swoim rodakom, bardzo często krewnym, płacąc za to męczeństwem. Wystarczyło, że ktoś zapłakał nad losem swoich polskich sąsiadów, by naraził się na wyrok śmierci – powiedziała Maryla Ścibor-Marchocka, autorka książki "Sprawiedliwi".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA Rzeź Wołyńska Ukraina relacje polsko-ukraińskie Wołyń fakty opinie ciekawostki Tadeusz Płużański

Ukraina: szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz odwołany

Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz został zwolniony ze stanowiska. Taką decyzję podjęła rada ministrów z nowym premierem Ołeksijem Honczarukiem. Wiatrowycz pełnił swoją funkcję od 2014 roku. Za jego kadencji przeprowadzono gruntowną dekomunizację nazw ukraińskich miejscowości i ulic, ale też m.in. wprowadzono zakaz ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina IPN relacje polsko-ukraińskie HISTORIA