Polskie Radio
Section05
relacje polsko-ukraińskie

Ukraina: w Zaporożu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II i nadano jego imię jednej z ulic

W Zaporożu, na południowym wschodzie Ukrainy, jedna z ulic otrzymała w sobotę imię św. Jana Pawła II i poświęcono w tym mieście pomnik papieża. Odsłonięty został również pomnik Feliksa Mołczanowskiego, prezydenta ówczesnego Aleksandrowska (w języku ukraińskim: Ołeksandriwska), który kierował miastem na początku XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT Europa relacje polsko-ukraińskie Jan Paweł II

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca upamiętniająca miliony ofiar Wielkiego Głodu

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca dla uczczenia pamięci ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 na Ukrainie. Na stronie Kancelarii Prezydenta napisano, że to symboliczne światło upamiętnia cierpienie i tragizm milionów ludzi, którzy zostali skazani na śmierć głodową przez totalitarny system komunistyczny Związku Sowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Ukraina MSZ ZSRR relacje polsko-ukraińskie

Eksperci: polsko-ukraińska współpraca gospodarcza to ważny i rozwojowy kierunek

- Silna, zbliżająca się do UE Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem m.in. w takich branżach jak energetyczna, morska, drogowa, co doskonale zobaczyliśmy podczas zakończonej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Marusz Adamiak z PKO BP i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Andrzej Duda GOSPODARKA handel eksport import relacje polsko-ukraińskie Wołodymyr Zełenski prezydent

Ekspert: w sprawie Nord Stream 2 Ukraina mówi jednym głosem z Polską i USA

- Rosja wielokrotnie pokazywała, że potrafi szantażować Ukrainę zakręcaniem kurka, ceną gazu. Nord Stream 2 odgrywa tutaj olbrzymią rolę i wspólny głos Polski i Ukrainy, jeśli chodzi o tę inwestycję, jest bardzo ważny - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, dziennikarz i korespondent w Kijowie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński relacje polsko-ukraińskie Ukraina Nord Stream 2 Europa

Pozwolenie na polskie prace badawcze za odbudowę nagrobka UPA. Ukraina stawia nowy warunek

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zgodzi się na wydanie kolejnych pozwoleń na polskie prace ekshumacyjno-poszukiwacze na Ukrainie. Stawia jednak jeden warunek - rekonstrukcja tablicy nagrobnej żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii w Monasterzu na Podkarpaciu w jej dotychczasowym kształcie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa HISTORIA ekshumacja relacje polsko-ukraińskie IPN

Andrzej Duda: wierzę, że uda się dalej budować najlepsze relacje polsko-ukraińskie

Polityka nakładania na Rosję sankcji powinna być kontynuowana do czasu deokupacji terytorium Ukrainy - oznajmili w poniedziałek prezydenci RP Andrzej Duda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Wyrazili też nadzieję na dalszą owocną współpracę między państwami.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa Andrzej Duda prezydent Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie

Ekspert o wizycie Andrzeja Dudy na Ukrainie: dialog jest niezbędny, to szansa na rozbrojenie niektórych min

- Na pewno nie możemy zamykać się, jako Polacy, wyłącznie do tematu Wołynia. (…) Jeśli będziemy ograniczali się tylko do negatywnych doświadczeń, to nie zrozumiemy drugiej strony - powiedział Bartosz Tesławski, ekspert ds. Europy Wschodniej, portal NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krzysztof Grzybowski Ukraina Andrzej Duda relacje polsko-ukraińskie Wołodymyr Zełenski

Ekspert: we współpracy Polski i Ukrainy najważniejsze są sprawy obronności

- Ukraina potrzebuje państwa, które mocno wspierałoby je na arenie międzynarodowej, zwłaszcza, jeżeli chodzi o rosyjską agresję, Donbas i Krym - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z PISM, pytany o korzyści płynące dla Kijowa ze współpracy z Warszawą. - Bez konsultacji z Polską trudno będzie Ukrainie rozwiązać problemy gospodarcze - dodał ekspert. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina relacje polsko-ukraińskie Antoni Opaliński POLSKA