Redakcja Polska

50 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi

19.09.2022 12:05
50 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Kilkunastu z nich dostało się na polską stronę przez graniczną rzekę Świsłocz - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego kuriera.
SG: 50 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi
SG: 50 cudzoziemców próbowało w niedzielę nielegalnie dostać się do Polski z Białorusi Źródło: twitter.com/Straz_Graniczna

Trzynaście osób próbowało pokonać stalową barierę, ale wycofały się na Białoruś. Na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Bobrownikach (Podlaskie) czternaście osób, obywatele Iranu i Konga, przedostali się na polską stronę przez rzekę Świsłocz - podała SG w poniedziałek rano na Twitterze.

W okolicach Czeremchy zatrzymany został kolejny tzw. kurier, podejrzany o pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy. To obywatel Azerbejdżanu, który od granicy przewoził pięciu nielegalnych imigrantów - Syryjczyków.

Napór imigrantów na granicę

W lipcu i sierpniu polska Straż Graniczna odnotowała po ok. 900 prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Od początku września było ich prawie 750.

Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być gotowe na przełomie września i października. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na listopad-grudzień.

Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.

PAP/dad

Masowe mordy w Iziumie i Buczy. Wiceszef MON: to nie wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego

19.09.2022 09:33
Mordy w Iziumie, Buczy i wielu innych miejscach Ukrainy wyczerpują znamiona zbrodni wojennych i to popełnianych na masową skalę - ocenił wiceszef MON Marcin Ociepa. - Nie jest to więc wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego - dodał.

Straż Graniczna od zeszłego roku deportowała 770 cudzoziemców

19.09.2022 10:20
Od zeszłego roku Straż Graniczna deportowała 770 cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie - poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Wśród odesłanych najwięcej było obywateli Gruzji - 249, a także obywateli Iraku - 220.