Redakcja Polska

Polonia w Paryżu przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia

24.12.2022 17:31
Paryska Polonia przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. O tym, jak Polacy we Francji świętują Narodzenie Pańskie, mówi Polskiemu Radiu ksiądz Jan Dziedzina z paryskiego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To największa i najstarsza polska parafia we francuskiej stolicy.
Audio
  • Paryska Polonia przygotowuje się do świąt Bożego Narodzenia. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
Tradycyjne, gigantyczne drzewko bożonarodzeniowe w centrum Galeries Lafayette w Paryżu
Tradycyjne, gigantyczne drzewko bożonarodzeniowe w centrum Galeries Lafayette w ParyżuFot.: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Dekorowanie kościoła, przygotowanie szopki oraz jarmark i sprzedaż polskich produktów na święta. - tak wyglądały w ostatnich dniach przygotowania do świąt w polskim kościele przy paryskim placu Zgody. - Około 10 tysięcy opłatków jest rozprowadzanych rok rocznie. To są liczby niebotyczne. To świadczy o tym, że tutaj Polacy są bardzo przywiązani do naszej polskiej tradycji - stwierdza ksiądz Jan Dziedzina.

Wieczorem w kościele zostaną odprawione dwie pasterki. - Mamy dwie pasterki - o 21:00 i 22:30, ponieważ na jednej byśmy się nie zmieścili. Kościół i tak jest dwa razy bardzo nabity - podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

Polscy księża zorganizowali też specjalną wigilię dla bezdomnych Polaków i osób samotnych. - Nie zawsze uda się wyjechać do Polski na święta, więc jest taka grupka osób, które spędzają Wigilię tutaj w parafii, ponieważ mają rodzinę w Polsce - tłumaczy ksiądz Jan Dziedzina.

W przyszłych tygodniach paryska Polonia spotka się też na wspólnym kolędowaniu. - Nie wyobrażamy sobie świąt bez kolęd. Często Francuzi są właśnie tym zachwyceni, że śpiewamy kolędy, i że są one takie piękne - zauważa duchowny.

Jak podkreślił ksiądz Jak Dziedzina, Polakom we Francji bardzo zależy na tym, aby święta wyglądały tak samo jak w Polsce. - Mam takie wrażenie, że jeszcze bardziej na przygotowaniach świątecznych zależy Polakom na emigracji, ponieważ kojarzy im się to z polską kulturą, i chcą, żeby tutaj te święta były jeszcze piękniejsze - stwierdził rozmówca Polskiego Radia.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Francja Boże Narodzenie

Polacy na Wschodzie celebrują polskie tradycje bożonarodzeniowe

24.12.2022 14:54
W Ukrainie, Rosja i na Białorusi, wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy będzie dziś słychać kolędy w języku polski. Polscy kapłani pełniący posługę w tych krajach odprawią nabożeństwa Narodzenia Pańskiego w naszym ojczystym języku. W Ukrainie bożonarodzeniowe nabożeństwa zostaną odprawione zarówno w kościołach, jak i cerkwiach.