Redakcja Polska

Polacy na Wschodzie celebrują polskie tradycje bożonarodzeniowe

24.12.2022 14:54
W Ukrainie, Rosja i na Białorusi, wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy będzie dziś słychać kolędy w języku polski. Polscy kapłani pełniący posługę w tych krajach odprawią nabożeństwa Narodzenia Pańskiego w naszym ojczystym języku. W Ukrainie bożonarodzeniowe nabożeństwa zostaną odprawione zarówno w kościołach, jak i cerkwiach.
Audio
  • Polacy na Wschodzie celebrują polskie tradycje bożonarodzeniowe. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Kościół we wsi Wierszyna
Kościół we wsi WierszynaEwelina Wiżentas i Maciej Jastrzębski

Kościół Prawosławny Ukrainy już w październiku zezwolił duchownym na odprawienie bożonarodzeniowej Mszy Świętej zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Tego dnia wierni, którzy uczestniczyli w nabożeństwie są zwolnieni z obowiązku przestrzegania postu. Decyzja Kościoła Prawosławnego Ukrainy nie oznacza rezygnacji z obowiązującego w prawosławiu kalendarza juliańskiego i zgodnie z tradycją uroczystości Bożego Narodzenia odbywać się będą 7 i 8 stycznia.


Posłuchaj
00:24 12116243_1.mp3 W polskiej tradycji świątecznej Wigilia Bożego Narodzenia zajmuje bardzo ważne miejsce. Wiele obrzędów i zwyczajów dotyczących Wigilii przetrwało do dziś. Także Polacy we Lwowie je kultywują - czekają na pierwszą gwiazdkę, przyrządzają 12 potraw i śpiewają kolędy. Przygotował Eugeniusz Sało

 

Polacy mieszkający w Rosji również przygotowują się do Świąt Bożego narodzenia. Moskiewski historyk polskiego pochodzenia Piotr Romanow opowiada, że w Związku Radzieckim i we współczesnej Rosji przedstawiciele Polonii obowiązkowo w Boże Narodzenie spotykali się i spotykają w kościołach.

Podobnie święta przeżywają Polacy mieszkający na Białorusi. Jak sami zapewniają, szczególnie dbają o zachowanie naszych narodowych tradycji między innymi, aby na Wigilijnym stole znalazły się polskie potrawy.

Podobnie nasze tradycje narodowe związane ze Świętami Bożego narodzenia celebrują Polacy mieszkający w innych krajach dawnego Związku Sowieckiego, przede wszystkim w Gruzji, Armenii i Kazachstanie.


IAR/dad

Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Najczęściej kultywowane w Polsce zwyczaje

24.12.2022 11:03
Dziś - 24 grudnia - przypada Wigilia Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień kończący okres adwentu i poprzedzający uroczystość Narodzenia Pańskiego. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia" oznaczającego "czuwanie"', "straż". Łączy się z uroczystą wieczerzą, rozpoczynającą się, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Jest to symboliczne nawiązanie do gwiazdy zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Idąc za nią, dotarli do Betlejem, gdzie przyszedł na świat Jezus Chrystus.

Klienci nawet z Pragi. Doradca premiera Czech radzi, by na zakupy świąteczne pojechać do Polski

24.12.2022 12:55
Czeskie rodziny na święta Bożego Narodzenia chcą wydać więcej niż przed rokiem, ale mniej Czechów decyduje się na pożyczki i kredyty. Wysoka inflacja zmusza do oszczędności i poszukiwania tańszych produktów. Doradca premiera: radzę wyjechać na zakupy do Polski.

"Ufamy, że te święta przyniosą państwu wiele spokoju". Para prezydencka złożyła życzenia Polakom

24.12.2022 14:18
- Ufamy, że te święta przyniosą państwu wiele spokoju. Pozwolą zapomnieć o troskach, tym bardziej że mijający rok znów nie należał do łatwych - mówił prezydent Andrzej Duda, składając Polakom życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. - Dlatego jeszcze bardziej, niż do tej pory, jesteśmy wdzięczni za pokój i bezpieczeństwo, którym cieszy się Polska - dodała pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.