Redakcja Polska

Zwalnia ofensywa Rosjan w obwodzie charkowskim. Wsparcie USA przynosi efekty

22.05.2024 15:38
Rosyjska ofensywa na północy obwodu charkowskiego spowalnia. Rosjanie atakują tam od niemal dwóch tygodni, ale wciąż nie wyszli poza kilkukilometrową strefę przygraniczną. Zdaniem ekspertów, nie mają sił wystarczających do przełamania ukraińskiej obrony.
Brytyjski czołg Challenger na ukraińskim polu walki
Brytyjski czołg Challenger na ukraińskim polu walkiFot.: Ukrainian Air Assault Forces. Źródło: x.com/ Defense of Ukraine @DefenceU

Według ukraińskiego Sztabu Generalnego ostatniej doby Rosjanie na kierunku charkowskim atakowali 11 razy. Rosyjska armia kontroluje około połowy przygranicznego miasta Wowczańsk, ale dalszy jej pochód, przynajmniej na razie, powstrzymuje ukraińska obrona. Zdaniem wojskowego eksperta Serhija Hrabskiego Rosjanie na północy obwodu charkowskiego nie przesuną się już mocno do przodu.

Ekspert na antenie telewizji 1+1 mówił, że Rosjanie będą próbować nacierać, ale nie mają potencjału - zgromadzili na tym odcinku frontu maksimum 50 tysięcy żołnierzy, podczas gdy na odcinek doniecki rzucili ich 270 tysięcy. Dlatego, zdaniem Serhija Hrabskiego, trudno mówić o dużej ofensywie, tym bardziej, że przeciwnik nie doszedł jeszcze do ukraińskich głównych linii obrony.

Z informacji ukraińskich żołnierzy z linii frontu w obwodzie charkowskim wynika, że docierają do nich zachodnie dostawy uzbrojenia i deficyt pocisków artyleryjskich został zmniejszony.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Szef dyplomacji Ukrainy prosi Zachód o zestrzeliwanie pocisków wystrzelonych przez Rosję

21.05.2024 17:49
Ukraina prosi partnerów o rozważenie możliwości zestrzelenia z ich terytorium pocisków rakietowych wystrzelonych przez Rosję na teren Ukrainy - przekazał we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock.

Rosja planuje zmianę granic morskich z Litwą i Finlandią. Jest reakcja litewskiego MSZ

22.05.2024 10:49
Rosja planuje zmianę granic morskich na Bałtyku. Chodzi o korektę granicy z Litwą i Finlandią. Projekt dokumentu, który został opublikowany na rządowym portalu dokumentów prawnych, przygotowało rosyjskie ministerstwo obrony. Na doniesienia zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy.