X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Dzieci z Pahiatua". 75. rocznica przyjazdu polskich dzieci do Nowej Zelandii

01.11.2019 10:46
Mała nowozelandzka miejscowość jest dzisiaj miejscem polskich uroczystości. Polscy uchodźcy z czasów II wojny światowej oraz ich rodziny spotykają się w mieście Pahiatua. Dokładnie 75 lat temu to właśnie tam przyjechała grupa ponad 700 polskich dzieci. 
Audio
  • Nowa Zelandia - 75. rocznica przyjazdu polskich dzieci. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Wystawa "Dzieci z Pahiatua" w Warszawie. Relacja Michała Fedusia [posłuchaj]
Polscy uchodźcy z czasów II wojny światowej oraz ich rodziny spotykają się w mieście Pahiatua
Polscy uchodźcy z czasów II wojny światowej oraz ich rodziny spotykają się w mieście PahiatuaWojciech Cegielski

Chodzi o młodych Polaków, którzy w czasie wojny zostali wywiezieni do łagrów na Syberii, a stamtąd wraz z armią Andersa wędrowali przez Iran i Indie i trafili do Nowej Zelandii, która ostatecznie udzieliła im schronienia.

Dzieci z Pahiatua Dzieci z Pahiatua

Dzisiejsze obchody są jedną z ostatnich okazji, by spotkać mogli się Polacy, którzy razem przeżyli dzieciństwo. Na uroczystości w liczącej 2.5 tysiąca mieszkańców miejscowości Pahiatua ma przyjechać około 80 byłych polskich uchodźców, dziś osób w podeszłym wieku.

Jak mówi Polskiemu Radiu polski ambasador w Nowej Zelandii Zbigniew Gniatkowski, takie spotkania organizowane są co pięć lat. - Są to bardzo emocjonalne zawsze chwile. 80-letni dzisiaj Pahiatulczycy wracają do miejsca, gdzie 1 listopada 1944 roku dotarli pociągiem i samochodami wojskowymi, na teren obozu w Pahiatua, miejsca, które potem nazywano małą Polską - dodaje.

"Dzieci z Pahiatua"

W 1940 roku polskie dzieci z Kresów zostały wywiezione na Syberię. Stamtąd wraz z armią Andersa część z nich przejechała do Iranu, a potem statkami przez Indie dostała się do Nowej Zelandii. Na Antypody trafiło w sumie 733 dzieci oraz 105 opiekunów. Jedna z Polek Aleksandra Kulak miała wtedy 7 lat i wspomina, że po miesiącach podróży w obozie w Pahiatua w Nowej Zelandii poczuła się jak w domu.

- Wchodzimy, stoi 12 łóżeczek, przy każdym łóżeczku niebiesku dywanik, szafeczka no i wreszcie swoje łóżko. Tak jakoś u siebie się poczuliśmy w tym obozie - dodaje.

Dzieci z Pahiatua, fot. Polish Childrens Reunion Committee Dzieci z Pahiatua, fot. Polish Childrens Reunion Committee

Część dzieci wróciła po wojnie do Polski, ale większość została w Nowej Zelandii. Do dzisiaj żyje około 250 polskich "dzieci z Pahiatua". Niemal wszyscy wspominają ogromną otwartość i bezinteresowną pomoc, z jaką spotkali się w Nowej Zelandii.

Dzisiejsze uroczystości organizowane są przez nowozelandzką Polonię, społeczność Pahiatui oraz polską ambasadę. Jutro i w niedzielę "dzieci z Pahiatua" spotkają się w stolicy Nowej Zelandii, Wellington.

dn