Redakcja Polska

Rosja przeprowadziła w tym tygodniu ponad 380 ostrzałów Ukrainy. Zełenski apeluje o systemy obrony

04.05.2024 13:30
Rosja przeprowadziła w tym tygodniu ponad 380 ostrzałów ukraińskich miast i regionów - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Decyzje dotyczące systemów obrony powietrznej i broni są już teraz konieczne, aby chronić życie" - dodał.
Pożar w Charkowie po ostatnim ataku Rosjan. Co najmniej 4 osoby zostały ranne, w tym dziecko
Pożar w Charkowie po ostatnim ataku Rosjan. Co najmniej 4 osoby zostały ranne, w tym dzieckoFot.: Kharkiv RMA, Źródło: @KyivPost

"Obwody charkowski, czernihowski, sumski, doniecki, zaporoski, mikołajowski, chersoński, odeski - tylko w tym tygodniu terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i regiony. I tak dzieje się w każdym tygodniu tej wojny" - podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Według ukraińskiego prezydenta można powstrzymać codzienny, świadomy rosyjski terror. "Partnerzy dysponują wszystkimi niezbędnymi systemami, całą niezbędną bronią, aby Ukraina mogła chronić życie" - napisał w mediach społecznościowych.

Zełenski podziękował wszystkim przywódcom państw, którzy rozumieją, że szybkie dostarczenie Kijowowi broni chroni nie tylko Ukraińców, lecz także każdy naród, przeciwko któremu może być wymierzony rosyjski terror.


IAR/dad

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i Ukrainy. Wśród tematów: wsparcie Kijowa w akcesji do UE

03.05.2024 15:10
Szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał 2 maja przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kułebą m.in. o współpracy w zakresie wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy, wsparciu akcesji Ukrainy do UE i ukraińskiej "formuły pokojowej" - przekazał w piątek na X resort spraw zagranicznych.

"The Times": Trump po rozmowie z Dudą zamierza żądać od NATO wydatków obronnych na poziomie 3 proc. PKB

03.05.2024 19:43
Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

Obława białoruskich służb w Lidzie. Zatrzymano dziesiątki osób

04.05.2024 13:16
W Lidzie w obwodzie grodzieńskim na Białorusi KGB i milicja przeprowadziły obławę na dziesiątki pracowników fabryk i przedsiębiorstw. Wczoraj i minionej nocy funkcjonariusze wchodzili do domów i zabierali zatrzymanych do aresztu śledczego.