Redakcja Polska

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Andżeliką Borys o sytuacji na Białorusi

12.08.2020 15:29
Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była w środę tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys.
Andżelika Borys
Andżelika BorysWłodzimierz Pac/Polskie Radio

„W kontekście wydarzeń ostatnich dni (stłumienia przez władze protestów powyborczych – PAP) premier Mateusz Morawiecki pytał o sytuację Polaków i ogólnie o sytuację w kraju” – powiedziała w środę Andżelika Borys.

„Premier chciał wiedzieć, jak to odbieramy, w jakim stopniu te problemy nas dotknęły i czy jest potrzebna pomoc” – dodała.

Andżelika Borys podkreśliła, że Związek Polaków na Białorusi zgodnie ze statutem nie angażuje się w działalność polityczną, ale „ta sytuacja dotyczy wszystkich obywateli”.

„Zrelacjonowałam, kto (z działaczy i osób związanych z ZPB – PAP) został zatrzymany czy poturbowany, jaki jest stan tych osób” – wskazała Borys. Wyjaśniła, że zatrzymane były osoby w Lidzie, Wołkowysku, Mińsku. W Grodnie został pobity przez funkcjonariuszy i trafił do szpitala dziennikarz polonijny Jan Roman, członek ZPB.

Andżelika Borys powiedziała, że ZPB będzie udzielać pomocy prawnej Polakom potrzebującym wsparcia adwokata.

„Powiedziałam też, że otrzymujemy wsparcie z placówek konsularnych i jesteśmy w stałym kontakcie” – powiedziała.

Andżelika Borys podziękowała również premierowi za pomoc humanitarną przekazaną na Białoruś w czasie epidemii SARS-CoV-2.

„Sytuacja jest trudna, ponieważ stosowana jest przemoc i siła wobec społeczeństwa obywatelskiego. W naszym odczuciu każde użycie siły będzie pogarszało sytuację. Uważamy, że władze powinny rozpocząć dialog ze społeczeństwem” – dodała Borys.

„(Rozmowa z premierem) to bardzo ważny sygnał, że ZPB i Polacy na Białorusi mogą liczyć na wsparcie polskiego rządu” – powiedziała działaczka. Jak dodała, premier przekazał jej swój bezpośredni numer telefonu, by miała możliwość pilnego kontaktu.

W niedzielę, poniedziałek i wtorek wieczorem na Białorusi doszło do protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. MSW podało, że zatrzymano ponad sześć tysięcy osób.

PAP/ho

Jest wspólne oświadczenie państw Unii ws. sytuacji na Białorusi. Domagała się tego Polska

11.08.2020 21:30
Państwa Unii Europejskiej wydały wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi. Jest w nim mowa o nieakceptowalnym użyciu przemocy, masowych aresztowaniach i naruszeniach prawidłowości procesu wyborczego. O przygotowanie takiego stanowiska wnioskowała Polska, później również m.in. Łotwa, Estonia i Finlandia.

Wiceszef MSZ: mamy informacje o polskich studentach na Białorusi, nie zostawimy ich bez pomocy

12.08.2020 09:10
Mamy informacje o polskich studentach na Białorusi, z którymi ich rodziny straciły kontakt; nie zostawimy ich bez pomocy, będziemy interweniowali w tej sprawie - poinformował w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Prezydent Andrzej Duda apeluje do członków Rady Praw Człowieka ONZ o reakcję ws. Białorusi

12.08.2020 13:36
Prezydent Andrzej Duda wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia działań w związku "pogarszającą się" sytuacją na Białorusi. Polski prezydent skierował list do 47 krajów członkowskich Rady Praw Człowieka ONZ. Treść dokumentu przekazano Polskiemu Radiu.