Polskie Radio
Section05
zamieszki

Nielegalni imigranci szturmowali płot graniczny z hiszpańską Ceutą. Doszło do zamieszek, są ranni

Około tysiąc imigrantów z krajów subsaharyjskich szturmowało w piątek płot graniczny w hiszpańskim mieście autonomicznym na północy Maroka - Ceucie. Ponad 400 osób zostało zatrzymanych, a 80 odniosło rany, w tym 50 policjantów marokańskich - poinformowała hiszpańska policja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 społeczeństwo Maroko służby i bezpieczeństwo zamieszki policja Afryka

Antyizraelskie zamieszki na lotnisku w Rosji. Ekspert: Kreml będzie dławić takie zajścia

Kreml będzie dławić takie zajścia jak na lotnisku w Machaczkale, bo są one dla niego niekorzystne - uważa Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze. Odniósł się w ten sposób do zamieszek o wydźwięku antyizraelskim, do których doszło na lotnisku w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Kaukaz Północny Izrael Żydzi Dagestan zamieszki antysemityzm

Rosja: antyizraelskie zamieszki na lotnisku. Służby zatrzymały kilkadziesiąt osób

60 osób zostało zatrzymanych po zamieszkach na lotnisku w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu - w większości muzułmańskiego regionu na rosyjskim Kaukazie Północnym - podała agencja Reuters. Zajścia o wydźwięku antyizraelskim wybuchły po pogłoskach o przylocie samolotu z Izraela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja samolot Izrael Żydzi Dagestan Kaukaz Północny zamieszki przemoc antysemityzm policja islam

Niemcy obawiają się kolejnych zadym zwolenników Hamasu. "Funkcjonariusze stali się celem fanatyzmu religijnego"

- Policja została wmieszana w "wojnę religijną" i stała się celem fanatyzmu religijnego - oświadczył Stephan Weh, szef związku zawodowego policji (GdP). Propalestyńskie demonstracje zostały zakazane przez policję, jednak stowarzyszenie Palaestina Initiative zapowiada "nieposłuszeństwo obywatelskie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Palestyna Autonomia Palestyńska Hamas atak Hamasu na Izrael zamieszki Berlin społeczeństwo policja służby i bezpieczeństwo

Niespokojna noc w Berlinie. Propalestyńscy demonstranci podpalali samochody i barykady, zaatakowali też policjantów

W Berlinie w nocy ze środy na czwartek setki propalestyńskich uczestników nielegalnych demonstracji podpaliło kilka samochodów i barykad. W stronę funkcjonariuszy rzucano butelkami i kamieniami - 65 z nich odniosło obrażenia. Aresztowano ponad 170 osób. Z kolei we Frankfurcie nad Menem policja użyła armatek wodnych, aby przerwać nielegalne zgromadzenie - relacjonuje portal dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Palestyna Autonomia Palestyńska Hamas atak Hamasu na Izrael zamieszki Berlin społeczeństwo policja służby i bezpieczeństwo

Około stu migrantów uciekło z ośrodka na Sycylii. "Przechadzają się w grupkach, wywołują strach"

Włoskie media, cytując burmistrza i szefa związku zawodowego policji podały, że w punkcie transferu migrantów z Lampedusy w mieście Porto Empedocle na Sycylii zapanował chaos. Co najmniej 100 osób uciekło z ośrodka, szukając wody i jedzenia. Ranny został policjant.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie bezpieczeństwo zamieszki Włochy kryzys migracyjny 2023 ŚWIAT Europa

Protesty w Indiach po ujawnieniu zbiorowego gwałtu. "Nasz kraj został okryty hańbą"

Nagranie wideo - przedstawiające dwie kobiety, które zostały napadnięte i zgwałcone w Manipur w Indiach, gdzie od maja trwają zamieszki na tle etnicznym - wywołało powszechne oburzenie - poinformowała stacja BBC. Do zdarzenia odniósł się premier Narendra Modi, który powiedział, że "Indie zostały okryte hańbą".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Indie przestępczość zamieszki kobieta policja przemoc

Tłumili zamieszki - teraz odpowiedzą za brutalność. Czterej francuscy policjanci oskarżeni

Na początku lipca przez Francję przetoczyła się fala zamieszek. Przedstawiciele imigranckich mniejszości niszczyli miasta, palili samochody, atakowali policję oraz budynki administracji. Czterech policjantów z Marsylii biorących udział w tłumieniu tych zamieszek jest oskarżonych o brutalne pobicie młodego mężczyzny i pozostawienie go bez pomocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja zamieszki Zamieszki we Francji