X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Problemy polskiej mniejszości związane ze spisem ludności na Litwie

03.01.2021 12:56
Rozpoczynający się w tym miesiącu powszechny spis ludności na Litwie będzie inny niż dotychczasowe. Po raz pierwszy dane mieszkańców nie będą spisywane przez rachmistrzów. Wiąże się z tym pewne zagrożenie między innymi dla polskiej mniejszości.
Audio
  • Problemy polskiej mniejszości związane ze spisem ludności na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/igorstevanovic

Barbara Charyton z działającej w Wilnie Europejskiej Fundacji Praw Człowieka wyjaśnia, że dane mieszkańców będą pobierane automatycznie z oficjalnych rejestrów państwowych. - Oznacza to, że jeśli nie ma tam informacji o naszej narodowości, to w statystyce nie będziemy figurowali jako przedstawiciele danej mniejszości". Może to stanowić problem dla mniejszości narodowych na Litwie. "Spis ludności może wykazać, że Polaków na Litwie nie ma tak dużo - dodaje Barbara Charyton.

Podczas demokratycznych przemian 30 lat temu wiele osób nie zadbało o to, aby w akcie urodzenia dokonać adnotacji dotyczącej narodowości. Brak wpisów może więc dotyczyć głównie osób urodzonych po 1990 roku.

Od ponad roku Europejska Fundacja Praw Człowieka zachęca mieszkańców Litwy, aby sprawdzili jakie dane znajdują się w rejestrach państwowych i aby je uzupełnili.

Litewski Departament Statystyki zamierza w tym miesiącu uruchomić specjalną ankietę, aby zebrać dane o składzie narodowościowym, wyznawanej wierze i języku ojczystym. Ankieta ma być dostępna w internecie. W razie potrzeby będzie można też skorzystać z pomocy telefonicznej lub zwrócić się o dostarczenie jej do domu i wypełnić ją ręcznie.

Populacja Litwy wynosi około dwóch milionów ośmiuset tysięcy. Z oficjalnych danych wynika, że mieszka tam ponad sto sześćdziesiąt tysięcy Polaków.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa

Ukraina nie chce rosyjskich szczepionek przeciwko koronawirusowi

03.01.2021 11:49
Ukraińskie władze nie planują szczepień z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Oficjalny powód to niedostateczny poziom testów klinicznych rosyjskiego specyfiku.