Redakcja Polska

Polonijny Rok Norwida. Ważne inicjatywy Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

16.02.2021 15:00
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera Polaków na dawnych Kresach RP w bardzo wielu obszarach. Między innymi niosąc pomoc materialną, ale także przyczyniając się do upowszechniania znajomości języka polskiego i polskiej kultury czy troszcząc się o materialne dziedzictwo na Wschodzie. Teraz inicjuje Polonijny Rok Norwida.
Audio
  • Juliusz Szymczak-Gałkowski, wiceprezes Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" o Polonijnym Roku Norwida i priorytetach Fundacji na 2021 rok [posłuchaj]
Cyprian Kamil Norwid
Cyprian Kamil NorwidPolona.pl

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" prowadzi wielowymiarową działalność wspierającą rodaków w krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej działania koncentrują się na wspieraniu bieżącej działalności organizacji polonijnych i polskich na Wschodzie, podtrzymaniu i doskonaleniu znajomości języka polskiego wśród środowisk polskich na Wschodzie oraz pielęgnowaniu i rozwojowi kultury polskiej.

Fundacja wspiera także polskie media na dawnych Kresach RP i dba o polskie dziedzictwo kulturalne, które znalazło się poza granicami państwa polskiego, takie jak: cmentarze, obiekty kultu, zabytki i dokumenty.

Udziela również wsparcia, pomocy socjalnej oraz charytatywnej najbardziej potrzebującym osobom polskiego pochodzenia i młodzieży polskiej studiującej na uczelniach wyższych w krajach zamieszkania.

W związku z ogłoszeniem przez Sejm i Senat RP roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" będzie realizowała szereg inicjatyw w ramach Polonijnego Roku Norwida.

- Aby przypomnieć zasługi Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", wydała  między innymi ciekawą publikację, "Życie Cypriana Norwida", autorstwa Józefa Franciszka Ferta - mówi Juliusz Szymczk-Gałkowski, członek Zarządu Fundacji, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

"W roku 2021 upłynie 200 lat od urodzenia Cypriana Kamila Norwida. Przyszedł on na świat 24 września 1821 r. na Mazowszu, w Laskowie-Głuchach koło Radzymina. Był poetą, dramatopisarzem, prozaikiem, artystą sztuk pięknych i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, opuszczony i zapomniany. Większą część życia spędził na emigracji, podróżując po Niemczech, Włoszech, Belgii, Anglii i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie osiąść w stolicy Francji" - przypomniano w uchwale ustanawiającej rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Jak napisano, "Cyprian Kamil Norwid przeżył swą młodość w kraju, a lata dojrzałe na emigracji. W 1855 r. uznany przez zaborcze władze rosyjskie za politycznego "wygnańca" do Polski już nie mógł powrócić. W roku 2001 na Wawelu, w Krypcie Wieszczów Narodowych umieszczona została urna z ziemią z grobu Norwida. Poeta-tułacz symbolicznie powrócił do Ojczyzny".

Właśnie na tę emigracyjną część życia poety, ale także jego ogromny dorobek twórczy, zwracać będzie uwagę w swoich działaniach, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Będzie ona wspierać również wszystkie inicjatywy polskich środowisk na Wschodzie, służące popularyzacji dorobku wielkiego poety, myśliciela i filozofa.

O Polonijnym Roku Norwida i priorytetach działalności w 2021 roku, Juliusz Szymczk-Gałkowski, członek Zarządu Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", opowiedział Halinie Ostas i Marii Wieczorkiewicz.