X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: rząd niemiecki zagwarantował 2 mln euro na remont Domu Polskiego w Bochum

10.06.2021 22:31
Rząd niemiecki zagwarantował 2 mln euro na remont Domu Polskiego w Bochum - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Ocenił, że to pierwszy, ale ważny krok do tego, by w najbliższych miesiącach rozpoczęły się prace zabezpieczające budynku.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Szymon Szynkowski vel Sęk PAP/Radek Pietruszka

Szymon Szynkowski vel Sęk złożył w tym tygodniu dwudniową wizytę w dwóch niemieckich landach: Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii w związku z 30. rocznicą podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podsumowując w czwartek w Instytucie Polskim w Duesseldorfie tę wizytę wiceszef MSZ stwierdził, że "jeżeli chcemy mówić w 30-lecie traktatu, że traktujemy siebie poważnie, po partnersku (...) to papierkiem lakmusowym tego, czy dzisiaj stać nas na kolejne kroki, czy dzisiaj ze strony niemieckiej jest gotowość do wypełniania treścią tego Traktatu, jest właśnie remont Domu Polskiego w Bochum".

Środki zarezerwowane

W późniejszej rozmowie w TVP Info Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że już po jego powrocie do Warszawy nadeszła odpowiedź z Niemiec na to oczekiwanie zagwarantowania środków na remont Domu Polskiego w Bochum.

- Otrzymaliśmy pismo podpisane przez panią minister kultury, w którym jasna jest deklaracja, że takie środki w wysokości 2 mln euro rząd niemiecki rezerwuje - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Presja ma sens"

Dodał, że to jest na razie pierwszy krok, "ale ważny krok do tego, żeby w najbliższych miesiącach mogły się zacząć prace zabezpieczające ten dom przed dalszą degradacją, a do końca roku, żeby ten realny remont Domu Polskiego w Bochum, na który Polacy czekają już kilkanaście lat, mógł się rozpocząć".

Oceniając taką decyzję strony niemieckiej, powiedział, że "presja ma sens".

Symboliczne miejsce

Podczas wizyty w Duesseldorfie wiceszef MSZ mówił, że Dom Polski w Bochum jest dla Polaków miejscem symbolicznym i historycznym.

- Miejsce należące jeszcze przed wojną do Związku Polaków w Niemczech, skonfiskowane, tak jak wiele innych dóbr ZPwN, po wojnie nieoddane, co warto podkreślić, ale odkupione przez ZPwN, od szeregu lat niestety popadające w ruinę, bo ZPwN nie posiada tej wielkości środków, które pozwoliłyby na utrzymanie nieruchomości i jej gruntowny remont, który jest potrzebny - zaznaczył Szymon Szynkowski vel Sęk.

PAP/ho