X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Język polski wróci na listę maturalnych przedmiotów obowiązkowych na Litwie

26.11.2021 16:49
Język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym na Litwie. W piątek w Wilnie wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski oraz wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiali o tym z litewską minister edukacji i nauki Jurgitą Šiugždiniene.
Audio
  • Język polski wróci na listę maturalnych przedmiotów obowiązkowych na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Juan Ci/shutterstock.com

Jak powiedział wiceminister Tomasz Rzymkowski, rozmowy na temat powrotu obligatoryjnej matury z języka polskiego dla uczniów ze szkół polskich na Litwie były długie i intensywne. - Przedstawiliśmy nasze postulaty i nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów. Ze stroną litewską umówiliśmy się, że tę wynegocjowaną kwestię ministerstwo oświaty i nauki przedyskutuje jeszcze ze środowiskami oświatowymi Polaków na Litwie - powiedział Tomasz Rzymkowski.

Chodzi o to, aby polskie organizacje wyraziły opinię, czy dzisiejsze ustalenia są dla nich satysfakcjonujące. Wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że litewska minister oświaty i nauki Jurgita Šiugždiniene podpisała w tej kwestii odpowiednie rozporządzenie i ta zmiana jest nieodwracalna. - Ta decyzja zapadła. To bardzo ważne, bo do tej pory pisemnej deklaracji cały czas brakowało - powiedział wiceminister. Dodał, że na razie nieznany jest jeszcze termin jej wprowadzenia. - Naszym postulatem jest, żeby egzamin wprowadzić najszybciej, jak to jest możliwe - zwrócił uwagę Szynkowski vel Sęk. Dodał, że odpowiednie daty muszą być ustalone z polskimi środowiskami na Litwie.

Język polski z listy przedmiotów obowiązkowych na litewskiej maturze w szkołach polskiej mniejszości na Litwie został skreślony w 1998 roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa język polski

Bunt w ośrodku w Wędrzynie. "Rzucali krzesłami, podpalali przedmioty, próbowali sforsować ogrodzenie"

26.11.2021 13:53
- Prawie 600 policjantów brało udział w czwartek operacji mającej na celu deeskalację emocji, które towarzyszyły buntowi w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie (Lubuskie) - poinformował w piątek rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

W Wilnie zmarł żołnierz AK, por. Edward Klonowski

26.11.2021 15:05
W Wilnie zmarł porucznik Edward Klonowski, żołnierz Armii Krajowej. Całe życie poświęcił ochronie pamięci o bohaterach Wileńszczyzny. Był współtwórcą Dobroczynnego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie.