Redakcja Polska

W Kanadzie upamiętniono polskich lotników walczących o Anglię

29.11.2021 14:14
W Kanadzie odsłonięto pomnik "Spirala Zwycięstwa". Upamiętnia uczestników Bitwy o Anglię - polskich lotników, personel naziemny i Pomocniczą Służbę Kobiet. Monument został wzniesiony przed Polskim Centrum Kultury imienia Jana Pawła II w Mississaudze na przedmieściach Toronto.
Audio
  • W Kanadzie upamiętniono polskich lotników walczących o Anglię. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Uroczystość odsłonięcia pomnika
Uroczystość odsłonięcia pomnikaŹródło: Twitter/Bonnie Crombie @BonnieCrombie

"Spirala Zwycięstwa" autorstwa Anny i Wojciecha Biczysko przedstawia walkę trzech samolotów. Nawiązuje do bohaterskich wyczynów Polaków podczas drugiej wojny światowej. Jednym w głównych elementów pomnika jest biało-czerwona szachownica, symbol polskich sił powietrznych. Umieszczono na nim też polską odznakę pilota wojskowego, symbol brytyjskiego RAF-u oraz słowa Winstona Churchilla o tym, że nigdy na polu ludzkiego konfliktu, tak wielu nie zawdzięczało tyle tak nielicznym. 

Pomysłodawcami budowy pomnika są polsko-kanadyjskie środowiska weteranów. Wśród nich 98-letni Bolesław Fujarczuk, który służy w Dywizjonie 303 jako radiooperator. - To jest spełnienie moich marzeń. Służba w Dywizjonie 303, to był najpiękniejszy moment w moim życiu. To jest uwieńczenie całej mojej podróży - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem.

Kanada była celem emigracji dla wielu polskich lotników, którzy po wojnie nie mogli wrócić do ojczyzny. Podczas uroczystości w Mississaudze cześć oddali im między innymi przedstawiciele władz i wojska z Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

IAR/dad

Pomoc Polski dla Białorusinów. Pomogliśmy około 20 tysiącom osób w potrzebie

29.11.2021 13:46
Polska udzieliła pomocy około 20 tysiącom obywateli Białorusi po ostatnich sfałszowanych wyborach w tym kraju. Z danych Straży Granicznej wynika, że od 18 sierpnia ubiegłego roku większość z tych osób poszukiwała ochrony na terenie Polski - powiedziała IAR rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska. 13 tysięcy obywateli Białorusi deklarowało poszukiwanie pomocy na terytorium Polski, a 7 tysięcy osób wjechały do naszego kraju na podstawie programu Poland Business Harbour, dzięki któremu Białorusini mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski.