X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Budujemy mosty i ożywiamy historię". Ważne i cenne inicjatywy Ambasador RP w Szwajcarii

30.04.2022 07:57
Historyczny rejs statkiem z Zurychu do Rapperswilu dla całej Polonii i uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, to tylko niektóre inicjatywy Iwony Kozłowskiej, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu, z okazji Dnia Polonii, Dnia Flagi RP i Święta Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • O budowaniu mostów między Polską a Szwajcarią, Polską a Ukrainą oraz ważnych i niezwykle cennych inicjatywach polskiej placówki dyplomatycznej, z Iwoną Kozłowską, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Ambasador Iwona Kozłowska
Ambasador Iwona Kozłowska Foto: Thomas Meier/Blick

Ambasador Iwona Kozłowska zaprosiła całą szwajcarską Polonię, aby z okazji Dnia Polonii, wyruszyła w  rejs z Zurychu do Rapperswilu, aby spotkać się przed Kolumną Barską i pożegnać historyczne sale Muzeum Polskiego na Zamku Raperswilskim. Czynili tak wielokrotnie Polacy i szwajcarscy przyjaciele Polski w XIX stuleciu, między innymi z okazji 100-lecia Konstytucji Trzeciego Maja.

- Przybywali właśnie na statku i ta tradycja rejsu do Rapperswilu, miejsca chyba najbardziej polskiego w Szwajcarii, a w Europie jednego z najbardziej polsko-szwajcarskich, pozostała - mówi ambasador Iwona Kozłowska. - To nawiązanie do historii Polski, ale też podkreślenie niezwykłych więzi łączących Polskę i Szwajcarię, której kluczowym elementem jest niezwykła szwajcarska Polonia. Podczas rejsu podążymy śladami przodków, polskich emigrantów, wybitnych Polaków, powstańców, którzy w XIX wieku upodobali sobie Szwajcarię jako drugą ojczyznę. A Szwajcarzy te drzwi do swojego kraju, do swoich miast dla Polaków, pozbawionych ojczyzny, szeroko otworzyli - dodaje polska ambasador.

- Rejs do Rapperswilu będzie miał w tym roku szczególny wymiar, bo po raz ostatni spotkamy się na Zamku Rapperswilskim, w Muzeum Polskim. Będzie ono organizowało się na nowo, w nowym miejscu. Ale to co najważniejsze i o czym chciałam wszystkich rodaków w Szwajcarii, ale i w Polsce zapewnić, Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. Ogromny wysiłek, wytężona praca, a także wsparcie rządu polskiego sprawiły, że podjęliśmy się ogromnego zadania - zorganizowania Muzeum Polskiego w nowym miejscu w Rapperswilu. To co najważniejsze, ta kolebka polskości, to platerowskie dziedzictwo, stworzone w 1870 roku, liczące już 151 lat, zostanie dla nas Polaków, dla przyszłych pokoleń zachowane - podkreśla ambasador Iwona Kozłowska.

- Tak więc budujemy mosty i  ożywiamy historię po to aby historia stała się dla nas drogowskazem ku przyszłości. W tym roku historyczny rejs do Rapperswilu będzie też  miał szczególny wymiar z uwagi na wydarzenia na Ukrainie. Ten akt agresji Rosji wobec Ukrainy i to wołanie o wolność, suwerenność i prawo do samostanowienia narodu ukraińskiego będzie mottem przewodnim naszego spotkania patriotycznego na Zamku w Rapperswilu. Bo to właśnie "Magna res libertas" - "Wolność jest rzeczą wielką". Te słowa wyryte są na Kolumnie Barskiej. Kolumna Barska miała być symbolem walki Polaków o niepodległość. Walki Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy. I proszę zauważyć jakże te słowa są aktualne i uniwersalne - zauważa polska ambasador.

- Ten apel będziemy kierowali do świata, mając na względzie walkę naszych ukraińskich przyjaciół o wolność i suwerenność swojego państwa. A więc tegoroczny rejs  będzie miał niezwykle silny, symboliczny ale i polityczny wydźwięk - podkreśla ambasador Iwona Kozłowska.

W uroczystościach, które odbędą się w Szwajcarii, z inicjatywy polskiej placówki dyplomatycznej w Bernie, wezmę udział parlamentarzyści z Polsko-Szwajcarskiej Grupy Parlamentarnej.

O budowaniu mostów między Polską a Szwajcarią, Polską a Ukrainą oraz ważnych i niezwykle cennych inicjatywach polskiej placówki dyplomatycznej, z Iwoną Kozłowską, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu rozmawiała Halina Ostas.