Redakcja Polska

Czortkowskie Dominikanki: pomagamy Ukraińcom od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji

18.10.2022 11:57
Siostra Marcelina (Joanna Mańka) prowadzi sobotnią Szkołę Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek. Siostry od ponad 25 lat prowadzą tę szkołę w Czortkowie. W czasie inwazji rosyjskiej czortkowskie Dominikanki bardzo zaangażowały się w pomoc Ukraińcom.
Audio
  • Z siostrą Marceliną (Joanną Mańką), dyrektorką Sobotniej Szkoły Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek w Czortkowie, rozmawia Wojciech Jankowski [posłuchaj]
Siostra Marcelina, dyrektorka Sobotniej Szkoły Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek w Czortkowie
Siostra Marcelina, dyrektorka Sobotniej Szkoły Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek w CzortkowieFoto: Wojciech Jankowski

W pierwszych dniach pełnowymiarowej agresji rosyjskiej z Czortkowa wyjechało dużo kobiet z dziećmi. Niektórzy pozostali zagranicą do dziś, inni z czasem powrócili. - Spora część rodziców z różnych powodów musiała zostać, nie mogła wysłać swoich pociech. Te dzieci miały u nas raz na dwa tygodnie takie większe spotkanie integracyjne, „zabawowo-rozmowowe”, żebyśmy się mogły spotkać z rodzicami, żeby mogli opowiedzieć, co przeżywają, żeby dzieci mogły się spotkać naprawdę ze sobą, a nie tylko on line.

Siostry dominikanki uczą cały czas dzieci, ale również pomagają mieszkańcom Czortkowa w wymiarze duchowym i materialnym: - Przy naszym klasztorze, gdy rozpoczęła się agresja rosyjska, ruszył na szeroką skalę punkt pomocy humanitarnej. Wspierają nas w tym przyjaciele naszego klasztoru, ponieważ jesteśmy tylko trzy, trudno nam tej pomocy szukać w Polsce. Wspiera nas Fundacja Sióstr Dominikanek.

Siostry mają ustaloną hierarchię potrzeb i pomocy. - Najpierw żołnierze i front, woskowe szpitale, dzieci, chorzy, potem cywile. Mamy swoich wolontariuszy sprawdzonych, którzy jeżdżą na wschód. Co dwa, trzy tygodnie ktoś się z nami kontaktuje i zabiera dary na wschód.


Rysunek wykonany przez dzieci z Czortkowa Rysunek wykonany przez dzieci z Czortkowa

Jak zwykle z nauką u dzieci bywa różnie, ale istnieje zainteresowanie lekcjami języka polskiego. Siostra zauważyła, że jeszcze przez inwazją rosyjską wzmogło się zainteresowanie językiem polskim. - Przychodzą, to jest taka enklawa dla nich, przychodzą na język polski i katechezę bez względu na wyznanie. Mają u nas dwie do półtorej godzina z przerwą. Są tu dwa place zabaw i czas spędzony u nas to praca-zabawa-odpoczynek.

Czortkowskie Dominikanki nieprzerwanie są na posterunku – uczą polskiego i katechezy, pomagają żołnierzom, dzieciom, chorym i pozostałym, którzy są w potrzebie.

Z siostrą Marceliną (Joanną Mańką), dyrektorką Sobotniej Szkoły Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek w Czortkowie, rozmawia Wojciech Jankowski.

Nagrody TOTUS TUUS - zwane „katolickimi noblami” - wręczone

17.10.2022 13:13
Ksiądz Leszek Kryża, tygodnik "Przewodnik Katolicki", Fundacja Gajusz, Stanisław Leszczyński, inicjatywa Dni Jana Pawła II to tegoroczni laureaci nagrody przyznawanej od 2000 r.  

Anastazja Strelcowa: jeżeli tu nie będzie Ukrainy, nie będzie i nas

17.10.2022 16:01
Anastazja Strelcowa, członek Zarządu Związku Polaków na Ukrainie, oddziału im. Adama Mickiewicza w Odessie, opowiada o pierwszych dniach rosyjskiej inwazji, o pracy dla Polaków w warunkach wojny i poparciu dla Ukrainy.

Kolejne ataki Rosjan. Celem zarówno ukraińska sieć energetyczna i infrastruktura cywilna

18.10.2022 09:34
Celem wzmożonych rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę jest sieć energetyczna tego kraju, ale w związku z porażkami na polu bitwy Rosja jest też bardziej chętna do uderzenia w infrastrukturę cywilną - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. Z kolei ukraińskie władze donoszą o wybuchach w Kijowie, Dnieprze i Żytomierzu. Rosjanie zaatakowali tam za pomocą rakiet. Uszkodzone zostały obiekty infrastruktury.