Polskie Radio
Section05
Dzień Papieski

Wsparcie uzdolnionej młodzieży. Niezwykły pomnik Jana Pawła II

– Do fundacji trafiłam w 2001 roku w gronie pierwszych 500 uczniów, którzy otrzymali stypendia. Byłam wtedy w pierwszej klasie gimnazjum. Jestem przedostatnia z siódemki rodzeństwa. Rodzicom nie było łatwo, choć starali się, żeby niczego z podstawowych rzeczy nam nie brakowało, ale nie mogliśmy sobie pozwolić ani na wycieczkę szkolną, ani na obozy czy zimowiska. Pierwszą rzeczą, którą sobie kupiłam ze stypendium, była gitara – wspomina Karolina Trudnowska. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska Jan Paweł II Dzień Papieski

Para prezydencka złożyła kwiaty na grobie Jana Pawła II w 44. rocznicę wyboru Polaka na papieża

Para prezydencka uczciła 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą po południu przybyli do Watykanu, gdzie złożyli kwiaty przy grobie Jana Pawła II. Para prezydencka wzięła też udział w nabożeństwie z okazji rocznicy wyboru Polaka na Stolicę Apostolską.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aktualności katolickie Jan Paweł II Dzień Papieski wiara Kościół ŚWIAT prezydent Andrzej Duda

XXII Dzień Papieski. Bp Suchodolski: Jan Paweł II pomaga odkrywać blask prawdy i wartość sumienia

Biskup Grzegorz Suchodolski powiedział, że Jan Paweł II pomaga odkrywać blask prawdy i wartość sumienia. Podczas mszy w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odniósł się w ten sposób do hasła XXII Dnia Papieskiego obchodzonego w 44. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Jan Paweł II Dzień Papieski wiara Kościół

"Zawsze czuliśmy, że nas kocha". W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego

W Irkucku rozpoczęły się obchody VI Syberyjskiego Dnia Papieskiego. W tym roku wspominanie na Syberii nauczania Św. Jana Pawła II zbiegło się z trzydziestą rocznicą odbudowy struktur Kościoła Katolickiego w krajach dawnego Związku Radzieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Syberia Irkuck społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm papież Jan Paweł II Dzień Papieski

"Jan Paweł II zapisał się w sercach wiernych z Syberii". Irkuck przygotowuje się do Dnia Papieskiego

W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na jutro VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Rosja Syberia Irkuck religia wiara Kościół Jan Paweł II Dzień Papieski

Kard. Nycz: w Dniu Papieskim przeżywamy na nowo pontyfikat papieża Jana Pawła II

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że dziś wspominamy wybór kard. Karola Wojtyły na papieża oraz jego pontyfikatu. - Chcemy przy tej okazji wchodzić w jego naukę, poznawać tę naukę, poznawać jego dzieło - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Nycz Jan Paweł II Dzień Papieski papież Karol Wojtyła wiara Kościół Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo Msza święta

"Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża". Fotograf JP II przed Dniem Papieskim

- To on wskazał Wojtyłę, to była jego ręka, to było wskazanie w kierunku Ducha Świętego, w kierunku tych ludzi, którzy wybierają w Watykanie. Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak (fotograf Jana Pawła II).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Paweł II prymas Polski Stefan Wyszyński Dzień Papieski chrześcijaństwo duchowieństwo papież społeczeństwo POLSKA

XX Dzień Papieski. Ks. Grabowski: zachęca nas do myślenia w duchu naszego świętego rodaka

- Dzień Papieski to okazja do przypominania nie tylko postaci św. Jana Pawła II, ale przede wszystkim jego nauczania. To również szansa na to, by był on kimś bliskim, wyjątkową i żywą osobą dla młodszych rodaków, tych, którzy go nie pamiętają - powiedział ks. Jarosław Grabowski z tygodnika "Niedziela". - Tego dnia papież-Polak po raz kolejny przemawia do nas jasno i wyraźnie - dodał o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Krzysztof Grzybowski Jan Paweł II papież Dzień Papieski wiara religia chrześcijaństwo Karol Wojtyła

Jan Maria Szewek: to była pamiętna msza Jana Pawła II na Wawelu

-  Papież odmawiał wtedy na Wawelu modlitwę brewiarzową. Mimo, że była cisza, nikt nic nie śpiewał, nikt nic nie grał, to odbywała się telewizyjna transmisja tego wydarzenia. Jan Paweł II pokazał wtedy ogromną wartość modlitwy medytacyjnej. W jakiś sposób powtórzył to później papież Franciszek, kiedy modlił się w Auschwitz - mówił w Dwójce duchowny z Krakowskiej Prowincji Franciszkanów.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kraków HISTORIA Dzień Papieski Adrian Bąk