Redakcja Polska

Włochy: w Piedimonte San Germano oddano hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasteczko 80 lat temu

18.05.2024 13:29
We włoskim Piedimonte san Germano oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa, którzy wyzwolili miasteczko. Uroczystość odbyła się przy pomniku 6. Pułku Pancernego imienia Dzieci Lwowskich i rozpoczęła obchody z okazji 80 rocznicy zdobycia Monte Cassino. Zdobycie miejscowości, 25 maja 1944 roku przez polską piechotę wspieraną przez 6. Pułk Pancerny, pozwoliło na pełne otwarcie drogi na Rzym i dalszą ofensywę wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim.
Audio
  • Wystąpienie Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy- Błońskiej podczas uroczystości w Piedimonte San Germano
Piedimonte san Germano: obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino
Piedimonte san Germano: obchody 80. rocznicy zdobycia Monte CassinoŹródło: Instytut Pamięci Narodowej X.com/@ipngovpl

W uroczystości wzięli udział ostatni weterani 2. Korpusu Polskiego, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, przedstawiciele Parlamentu, mieszkańcy Piedimonte i harcerze.

Podczas uroczystości burmistrz Piedimonte san Germano Gioacchino Ferdinandi dziękował polskim żołnierzom za wysiłek i poświęcenie podczas wyzwalania z rąk niemieckich miasteczka. - Polacy przekazali nam wielką lekcję życia. Pamiętajmy, by z ufnością patrzeć w jutro, bo zostawiono nam wspaniałe dziedzictwo a teraz my musimy budować lepszą przyszłość - mówił.

Posłuchaj
00:57 12988508_1.mp3 Włochy: W Piedimonte san Germano oddano hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasteczko 80 lat temu. Materiał Witolda Banacha (IAR)

 

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreślała, że zwycięska walka polskich żołnierzy o Piedimonte san Germano, kosztowała życie wielu z nich. - Mam wrażenie, że tutaj jest część Polski - mówiła. Jej zdaniem, ważne jest przypomnienie, że wolność i szacunek do innych nie są dane raz na zawsze. - Ci, którzy walczyli, nie chcą pomników. Oni chcą, żebyśmy pielęgnowali te wolności, żebyśmy zachowali pokój w Europie i na świecie, żebyśmy pilnowali wolności naszych ojczyzn - mówiła marszałek Kidawa-Błońska

"Walka o Piedimonte san Germano na zawsze okryła chwałą Polaków"

Z kolei szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell przypomniał, że walka o Piedimonte san Germano na zawsze okryła chwałą polskich żołnierzy, o których nawet Niemcy mówili z wielkim szacunkiem i byli przekonani, że walczą z oddziałem komandosów. - Nasi żołnierze walczyli o miejsce we wspólnocie wolnych narodów i to miejsce zostało wywalczone - mówił.

Józef Bolimowski - wnuk niedawno zmarłego pułkownika Mariana Tomaszewskiego, który był ostatnim żołnierzem 6. Pułku Pancernego Dzieci Lwowskich - przypominał, że jego dziadek wraz z kolegami dokonał wyjątkowego czynu. Żołnierze nie wiedzieli co ich czeka, poszli sami, bez wsparcia piechoty i rozpoznania, nie wiedząc, że cały kanadyjski pułk pancerny został tam wcześniej zniszczony.

W walkach poległo 56 żołnierzy, a zniszczeniu uległo 28 czołgów 6. Pułku Pancernego.

W sobotę z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino, na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbędą się główne uroczystości rocznicowe, podczas których hołd poległym oddadzą weterani 2. Korpusu Polskiego, prezydent Andrzej Duda, prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, parlamentarzyści i harcerze.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem został zdobyty po krwawych walkach kosztujących życie 923 polskich żołnierzy 18 maja 1944 roku.


IAR/dad

80 lat po Monte Cassino. Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego

17.05.2024 17:20
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego medalami pamiątkowymi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w miasteczku Cassino w przeddzień 80. rocznicy zdobycia przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa Monte Cassino.

Polskie Radio przypomina gawędę Melchiora Wańkowicza o Monte Cassino

17.05.2024 17:52
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przypomina gawędę jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondenta wojennego 2. Korpusu Polskiego - Melchiora Wańkowicza. Radiowa opowieść sprzed ponad 50. lat zyskuje nowe życie dzięki specjalnej stronie internetowej - montecassino.polskieradio.pl.

Spotkanie marszałek Senatu z weteranami w Cassino. "Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie"

18.05.2024 11:09
Dzięki wam żyjemy w pięknej Polsce i zjednoczonej Europie, która jest wartością dla nas wszystkich - powiedziała w piątek we Włoszech marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas spotkania z weteranami walk o niepodległość RP.

Na Monte Cassino uczczono polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. "Oni o Polskę walczyli, za Polskę ginęli"

18.05.2024 22:24
Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino uczczeni zostali bohaterowie zwycięskiej bitwy z Niemcami. Uroczystość z udziałem weteranów 2. Korpusu Polskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, prezydenta Republiki Włoskiej Sergio Mattarellego, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, parlamentarzystów i harcerzy odbyła się z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza i opactwa benedyktynów. - Z tego miejsca, polegli żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność, wołają: nie dopuście, aby rosyjski imperializm się rozlał - mówił prezydent Andrzej Duda.