Redakcja Polska

Niezwykła więź łącząca Polskę i Szwajcarię. Trzeciomajowe uroczystości na Zamku Raperswilskim

04.05.2021 13:22
230 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja świętowano w Szwajcarii w szczególny sposób, nawiązujący do ponad 150-letniej tradycji obecności polskiego ducha wolności nad Jeziorem Zuryskim.
Ambasador RP w Szwajcarii, Iwona Kozłowska, podczas uroczystości z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja
Ambasador RP w Szwajcarii, Iwona Kozłowska, podczas uroczystości z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 MajaTwitter.com/PLinSwitzerland

Tak jak Polacy i szwajcarscy przyjaciele Polski wielokrotnie czynili w XIX stuleciu (m.in. z okazji 100-lecia Konstytucji Trzeciego Maja), ambasador Iwona Kozłowska wyruszyła w towarzystwie konsulów honorowych RP w rejs z Zurychu do Rapperswilu, gdzie przed Kolumną Barską i w historycznych salach Muzeum Polskiego na Zamku Raperswilskim odbyła się trzeciomajowa uroczystość.

„Wolność i niepodległość - te fundamentalne wartości ucieleśnione w Konstytucji 3 Maja połączyły Polaków i Szwajcarów. Do dziś stanowią podstawę naszej wspólnoty wartości” – powiedziała podczas uroczystości ambasador Iwona Kozłowska, podkreślając, że to właśnie w Rapperswilu „Polacy i ich szwajcarscy przyjaciele znaleźli drogi przyjaźni, porozumienia i solidarności”.

Tak jak dawniej, przybywającemu do Rapperswilu statkowi przystrojonemu biało-czerwoną flagą zgotowano serdeczne powitanie. Tym razem witali go uczniowie zuryskich szkół polskich, a więc najmłodsi przedstawiciele szwajcarskiej Polonii, pokazując, że najpiękniejsze polskie tradycje patriotyczne pozostają trwałe, mimo upływu czasu, mimo zmian zachodzących w świecie.

O tym, że Szwajcaria pozostaje krajem o ogromnym „kapitale polonijnym” przekonaliśmy się 2 maja, podczas spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

Na zaproszenie ambasador Iwony Kozłowskiej w jej Rezydencji pojawili się (w większości wirtualnie) Polacy z całej Szwajcarii (przedstawiciele 13 kantonów), aby opowiedzieć o swojej niezwykłej i inspirującej działalności obejmującej wiele dziedzin: muzykę, literaturę, fotografię, modę, przedsiębiorczość, turystykę czy badania historyczne.

Niezwykła więź łącząca Polskę i Szwajcarię, której kluczowym elementem jest niezwykła szwajcarska Polonia, pozostaje zatem silna, również w XXI wieku.

Zapisem wyjątkowych obchodów 230-lecia Konstytucji Trzeciego Maja w Szwajcarii jest reportaż filmowy dostępny na kanale Ambasady RP na platformie YouTube.


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii