Redakcja Polska

Polonijne spotkania w brazylijskim stanie Rio Grande do Sul

12.08.2021 12:50
W pierwszym tygodniu sierpnia Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie odbyła podróż po stanie Rio Grande do Sul. To najbardziej wysunięty na południe stan Brazylii i po stanie Parana, najbardziej polonijny ze wszystkich jej stanów.
Audio
  • O podróży po brazylijskim stanie Rio Grande do Sul i spotkaniach z Polonią, Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie, opowiedziała Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Spotkanie konsul Marty Olkowskiej  z Polonią w  stanie Rio Grande do Sul
Spotkanie konsul Marty Olkowskiej z Polonią w stanie Rio Grande do SulFoto: Konsulat Generalny RP w Kurytybie

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy Marta Olkowska, konsul generalna powiedziała, że chciała się spotkać z Polonią już dawno, ale pandemia uniemożliwiała wyjazd w głąb kraju. - Teraz się udało i mogłam się  wsłuchać w głosy potomków polskich emigrantów, poznać ich życiowe doświadczenia i rodzinne historie, ale także  dowiedzieć się jakie nadzieje i oczekiwania wiążą z polską służbą konsularną w Kurytybie - mówi Marta Olkowska.

Erechim było pierwsze na szlaku dyplomatycznej podróży. W stutysięcznym mieście 25 procent stanowią osoby polskiego pochodzenia, które odnalazły się bardzo dobrze w biznesie, handlu, życiu naukowym. Polonia w Erechim integruje się wokół Towarzystwa Rui Barbosa, w którym działa Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej oraz Grupa Folklorystyczna Jupem.


Spotkanie konsul Marty Olkowskiej  z Polonią w  stanie Rio Grande do Sul Spotkanie konsul Marty Olkowskiej z Polonią w stanie Rio Grande do Sul

Áurea, kolejna odwiedzana miejscowość nazywana jest „polską stolicą  Brazylijczyków”, bowiem w cztertysięcznej społeczności żyje 95 procent  potomków polskich emigrantów. Tam polskość widać na każdym kroku, już od bramy wjazdowej do miasta, na przystankach autobusowych obecne są polskie barwy narodowe i godło.

Emigranci polscy dotarli do Aurea w 1911 roku. - Dziś ich potomkowie są dumni ze swoich korzeni, co ciekawe, miejscowość została niedawno odkryta przez polskich youtuberów, dzięki temu coraz częściej można w niej spotkać turystów z Polski – mówi konsul Marta Olkowska.

Blisko Aurea, znajduje się Carlos Gomes, także zasiedlone przez polskich emigrantów w tym samym okresie. Nazwa miasteczka pochodzi od imienia  kompozytora opery brazylijskiej Carlosa Gomesa. Jednak pierwsza nazwa osady brzmiała Siedziba Polaków (Sede dos Polacos).  W 1935 r. zmieniono ją na Nowa Polska, by ostatecznie w 1944 roku nadać miastu nazwę Carlos Gomes. Miasteczko słynie z kościoła św. Anny zbudowanego rękoma polskiego księdza Józefa Wojdy. W tamtejszych szkołach nauka języka polskiego jest wpisana do obowiązkowego programu nauczania.


Spotkanie konsul Marty Olkowskiej  z Polonią w  stanie Rio Grande do Sul Spotkanie konsul Marty Olkowskiej z Polonią w stanie Rio Grande do Sul

Na szlaku podróży konsul Marty Olkowskiej po stanie Rio Grande do Sul znalazła się również nieduża miejscowość Centenário, gdzie potomkowie polskich emigrantów dopiero  chcą odkrywać  historię swojego pochodzenia, inaczej niż w Guarani das Missões, zwanej „polską stolicą gauchos”.

Od 1 września nauczanie języka polskiego w miejscowych szkołach po raz pierwszy rozpocznie nauczyciel skierowany przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. - Wierzymy, że to ważny krok dla podtrzymania łączności z polskim językiem i naszą kulturą wśród młodego pokolenia potomków polskich emigrantów w Brazylii - podkreśla Marta Olkowska. - Powinniśmy na różne sposoby wspierać tę Polonię, która kraju dziadów i ojców często nigdy nie widziała, zna go tylko z rodzinnych opowieści a mimo to wyraża wielkie do niego przywiązanie i poczucie dumy z przynależności do wspólnoty narodowej, które przejawia się przede wszystkim w kultywowaniu języka polskiego i naszych tradycji - mówi konsul Marta Olkowska.

O podróży po brazylijskim stanie Rio Grande do Sul i spotkaniach z Polonią, Marta Olkowska, konsul generalna RP w Kurytybie, opowiedziała Marii Wieczorkiewicz.