Redakcja Polska

"Otwieramy nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich". Historyczne przemówienie Ambasador RP w Szwajcarii

05.08.2022 15:16
1 sierpnia, gdy Szwajcarzy obchodzili Święto Narodowe, władze Rapperswilu zaprosiły Iwonę Kozłowską, Ambasador RP w Szwajcarii, do wygłoszenia publicznego przemówienia, w ramach oficjalnych obchodów w Rapperswilu. Zaproszenie to miało ogromny wymiar historyczny. Jak pisała szwajcarska prasa: "Słowa Ambasador RP poruszyły serca i dusze uczestników uroczystości".
Audio
  • O budowaniu mostów między Polską a Szwajcarią oraz ważnych sukcesach polskiej placówki dyplomatycznej, z Iwoną Kozłowską, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu rozmawiała Halina Ostas [posłuchaj]
Ambasador RP Iwona Kozłowska
Ambasador RP Iwona Kozłowska Foto: Thomas Meier/Blick

Po raz pierwszy w historii, po latach konfliktu, Ambasador Polski przemówiła do Rapperswilczykow. Było to niezwykle ważne zaproszenie i historyczny gest ze strony władz miasta.

- To był gest, na który my Polacy, długo czekaliśmy. To chciałaby zaznaczyć. Rzeczywiście poprzez moją obecność 1 sierpnia i wspólne świętowanie, podkreślono przede wszystkim wolę wspólnego podążania w przyszłość i w tym też celu przybyłam do Rapperswilu. Przybyłam do Rapperswilu, żeby z jednej strony podziękować Rapperswilczykom za tę wspólnotę wartości, za te otwarte serca dla naszych przodków, polskich emigrantów w XIX wieku, ale również przybyłam do Rapperswilu aby wyznaczyć drogi ku przyszłości. I chyba udało się nam podbić serca mieszkańców, jakże ważnego dla nas miasta - Rapperswilu - mówi Iwona Kozłowska, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu.

- 1 sierpnia wyznaczyliśmy drogi ku przyszłości. A było to możliwe dzięki temu, że polski rząd, państwo polskie podjęło wszelkie działania aby zapewnić kontynuację działalności Muzeum Polskiego w Rapperswilu. To właśnie dzięki decyzji Pana Premiera, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i oczywiście dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Bernie, możliwe było pozyskanie nowej siedziby dla naszego pierwszego w historii Polski muzeum narodowego - Muzeum Polskiego w Rapperswilu - dodaje ambasador Iwona Kozłowska.

- Otwieramy zatem nowy rozdział w relacjach polsko-szwajcarskich. To powód do radości i do dumy. Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało uratowane. Wieloletnie wysiłki polskiego rządu i polskiej dyplomacji znalazły szczęśliwy finał w podpisanej umowie zakupu kompleksu Schwanen, w którym Muzeum Polskie będzie kontynuować swoją działalność, pozostając w swojej kolebce, w Rapperswilu - mówi ambasador Iwona Kozłowska.

- Sukces Polski i dla Polski ogromny. Także mój zawodowy plan i cel został osiągnięty, ogromnym wysiłkiem, ale i z ogromnym poparciem dla moich planów Polonii. Polonia jest zachwycona Schwanen - dodaje ambasador Iwona Kozłowska.

- Muzeum Polskie w Rapperswilu to jedna z najstarszych instytucji polonijnych w Europie, powołana staraniem Władysława hrabiego Broel-Platera, powstańca listopadowego i działacza emigracyjnego, który tu właśnie znalazł swoje miejsce na ziemi i właśnie w tym miejscu realizował swoją misję działania na rzecz Ojczyzny - mówi Ambasador RP w Szwajcarii.

Wybór miejsca, w którym swoją nową siedzibę znajdzie Muzeum Polskie, nie jest przypadkowy. To właśnie w Schwanen w 1870 roku dokonano uroczystego odczytania i podpisania aktu fundacyjnego Muzeum Polskiego, którego siedzibą na wiele lat stał się Zamek Raperswilski. 

Schwanen w XIX wieku stanowił centrum życia towarzyskiego miasta, będąc przede wszystkim miejscem spotkań mieszkających w Szwajcarii Polaków. Organizowano tam liczne polskie uroczystości patriotyczne oraz odbywały się tam regularne spotkania ówczesnych władz Muzeum Polskiego.

Teraz Schwanen ponownie stanie się centrum kulturalnego, intelektualnego i naukowego życia, poświęconego współpracy międzynarodowej oraz Polsce. Działalność Muzeum Polskiego w Rapperswilu będzie stanowiła punkt centralny i dominujący, ale zostanie uzupełniona o spotkania intelektualistów, naukowców i dziennikarzy, międzynarodowe konferencje oraz debaty poświęcone najnowszej historii Polski i Europy. 

O budowaniu mostów między Polską a Szwajcarią oraz wielkich sukcesach polskiej placówki dyplomatycznej, z Iwoną Kozłowską, Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu rozmawiała Halina Ostas.