Redakcja Polska

Olga Tokarczuk powołała fundację wspierającą pisarzy i tłumaczy oraz promującą polską kulturę

05.12.2019 13:38
Fundacja będzie prowadzić działalność kulturalną i artystyczną oraz działać na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.
Audio
  • Olga Tokarczuk powołała fundację - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk Foto: Maciej Kulczyński/PAP

Olga Tokarczuk powołuje we Wrocławiu fundację, która będzie m.in. wspierać pisarzy i tłumaczy. Fundacja laureatki literackiej Nagrody Nobla ma udzielać stypendiów oraz oferować artystom program rezydencji. Jednym z jej celów ma być wsparcie i promocja polskiej kultury w świecie i światowej w Polsce. Jak zapowiada noblistka, fundacja będzie prowadzić działalność kulturalną i artystyczną, oraz działać na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego i współpracować w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi.

Partnerem strategicznym fundacji będzie Wrocławski Dom Literatury, którego pisarz Ireneusz Grin jest dyrektorem. Jego zdaniem dzięki otrzymanej nagrodzie Nobla Oldze Tokarczuk łatwiej będzie pozyskiwać fundusze na działania fundacji i wspieranie innych organizacji.

Na siedzibę fundacji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przeznaczył willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów (przy Krzyckiej 29), która, zgodnie z życzeniem zmarłego poety, prozaika i dramaturga, miała stać się miejscem, w którym pracować będą literaci i spotykać się z czytelnikami. Willa zostanie wyremontowana na koszt miasta.

Olga Tokarczuk, jedna z najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek otrzymała Nagrodę Nobla z literatury za 2018 rok. To zaległe wyróżnienie, nie przyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w wybierającej laureatów Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Olga Tokarczuk debiutowała w 1993 roku, publikując "Podróż ludzi Księgi", której akcja toczy się we Francji w 1685 roku. Całkowicie poświęciła się pisaniu, gdy jej pierwsze książki zyskały popularność. Dziś należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów. A popularność Olgi Tokarczuk wzrosła jeszcze po przyznaniu jej w zeszłym roku Nagrody Bookera za powieść „Bieguni”

Willa Karpowiczów, w której siedzibę będzie miała fundacja Olgi Tokarczuk, stanie się miejscem rezydencji tłumaczy oraz literatów, a także miejscem otwartych spotkań autorskich, debat i konferencji. Zarówno sama willa jak i otaczający ją ogród będą przestrzenią otwartą dla wszystkich mieszkańców. Władze Wrocławia zaprosiły mieszkańców na wspólne oglądanie ceremonii wręczenia nagród Nobla. 10 grudnia na wrocławskim rynku stanie telebim na którym będzie można zobaczyć transmisje ze Sztokholmu, a także obejrzeć zapis mowy noblowskiej wrocławskiej pisarki. Będzie to także okazja by przypomnieć sobie, jak mieszkańcy Wrocławia przywitali noblistkę po jej powrocie do miasta tuż po otrzymaniu informacji o nagrodzie.

IAR/PAP/ep

Zobacz więcej na temat: Nobel Wrocław Olga Tokarczuk