X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Pileckiego uczci rocznicę śmierci swojego patrona

25.05.2020 11:08
Premierowa audycja ze wspomnieniami rodziny, klip muzyczny oraz materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami - w ten sposób Instytut Pileckiego uczci 72. rocznicę śmierci swojego patrona. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim komunistyczna bezpieka zamordowała rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, powstańca warszawskiego oraz organizatora konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej.
Audio
  • Instytut Pileckiego uczci swego patrona w rocznicę śmierci - relacja Karola Darmorosa (IAR)
Tablica poświęcona Witoldowi Pileckiego w gmachu KPRM
Tablica poświęcona Witoldowi Pileckiego w gmachu KPRMPAP/Rafał Guz

Instytut Pileckiego zamieści dziś w sieci audycję zainspirowana niepublikowanym nagraniem wspomnień Marii Pileckiej. Polskie Radio jako pierwsze ujawniło fragment tej wypowiedzi pochodzącej ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Instytut Pileckiego wzbogaci te wspomnienia współczesnymi wypowiedziami członków rodziny rotmistrza. Całe nagranie Marii Pileckiej zostanie opublikowane we wtorek.

W niedzielę Instytut zamieścił na Facebooku materiał filmowy o bohaterach walki z totalitaryzmami oraz wideo z piosenką "Uwaga" Bovskiej i Darka Malejonka. Utwór promuje płytę "Centrum Oporu Cywilnego", inspirowaną losami zwykłych ludzi, którzy odważyli się stawić opór totalitaryzmom.

Niezwykła historia bohatera

W Polsce postać Witolda Pileckiego była po upadku komunizmu stopniowo przypominana i upamiętniana dzięki wielu inicjatywom, państwowym i oddolnym. W 2017 roku w Warszawie stanął pomnik rotmistrza. Jego imieniem nazywane są szkoły i ulice, organizowane są marsze pamięci, powstają na jego temat różnorodne publikacje.

Napisana przez brytyjsko-amerykańskiego dziennikarza Jacka Fairweathera biografia "The Volunteer" otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich "Costa Book of the Year 2019", stając się światowym bestsellerem.

W ubiegłym roku Parlament Europejski wezwał w rezolucji, by ustanowić 25 maja - rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego - Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. O ustanowienie takiego święta wystąpili na początku maja do Komisji Europejskiej między innymi polscy europosłowie.


IAR/dad

Polacy w Rosji pamiętają o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

24.05.2020 08:57
Polacy mieszkający w Rosji złożą dziś kwiaty w Ołońcu, gdzie urodził się rotmistrz Witold Pilecki. Będą też rozmawiać z kierownictwem miejscowego muzeum o ustanowieniu pamiątkowej tablicy i zorganizowaniu wystawy. 25 maja przypada 72. rocznica zamordowania rotmistrza. Parlament Europejski chce, aby tego dnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

25.05.2020 09:00
25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze II wojny światowej.