Redakcja Polska

Uczniowie polskiej szkoły nr 10 we Lwowie sprzątali groby na Cmentarzu Janowskim

08.06.2020 11:59
Uczniowie szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie z polskim językiem nauczania wzięły udział w akcji sprzątania mogił harcerzy i nauczycieli pochowanych na Cmentarzu Janowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dziesięcioosobowej grupy młodzieży, wspólnie z nauczycielkami Katarzyną Latyszewską i Swietłaną Lewiną oraz Zbigniewem Pakoszem z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK", udało się odczyścić pięć nagrobków.
Audio
  • Uczniowie polskiej szkoły nr 10 we Lwowie sprzątają groby na Cmentarzu Janowskim. Materiał Eugeniusza Sało
Uczniowie sprzątający groby
Uczniowie sprzątający grobyFot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

– Projekt składa się w dwóch części. W listopadzie ubiegłego roku do Lwowa przyjechała grupa uczniów i harcerzy z Bytomia. Wspólnie z rówieśnikami poznawali historię i tradycje harcerstwa we Lwowie. W marcu tego roku mieliśmy jechać do Bytomia, ale w związku z epidemią nie było możliwości wyjazdu za granicę. Więc zaczęliśmy robić go w trybie online. Przez platformę internetową ZOOM zorganizowaliśmy spotkania internetowe, gdzie każda strona przygotowała informacje o harcerstwie w swoich miastach – powiedziała Katarzyna Latyszewska, nauczycielka szkoły nr 10 im. Świętej Marii Magdaleny we Lwowie.

Koordynatorka akcji dodała, że skoro projekt jest związany z harcerstwem, to zaplanowano również sprzątanie mniej znanych grobowców lwowskich harcerzy i nauczycieli na Cmentarzu Janowskim.

 – Zebraliśmy się z uczniami naszej szkoły, aby posprzątać zarośnięte i trochę zaniedbane mogiły. Zobaczyliśmy, że roboty jest dużo. Trzeba było wycinać drzewa, wynosić trawę i kopać ziemię – powiedziała nauczycielka "dziesiątki".

Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

– Otrzymaliśmy sprzęt i sprzątamy grobowce. Zmiatałem śmieci, zbierałem trawę, wycinałem gałązki. Chciałem wyciąć całe drzewo, ale na razie powycinałem odrosty – powiedział Artur Kazimierz Błozowski, uczeń 9 klasy. 

– Zostaliśmy podzieleni po dwie osoby i sprzątamy nagrobki nauczycieli i harcerzy. Odczyszczamy groby, wycinamy krzewy i drzewa. Trochę jest ciężko, ale wspólnie dajemy sobie radę – dodała Elżbieta Borzyjewska, uczennica 8 klasy. 

Wspólnie odczyszczono nagrobki nauczycielki Leonii Fischer z Dreherów, spoczywającej z rodzicami w grobowcu na polu 32; Stefanii Albańskiej, nauczycielki i harcerki VII drużyny lwowskiej (pole 1); Stanisławy Groszkówny, studentki Politechniki Lwowskiej (pole 5); harcerek Heleny Ambroziak (pole 5) i Janiny Czajkówny (pole 4).

Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski Fot. Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

Zbigniew Pakosz z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK" opowiedział, że są planowane kolejne akcje poszukiwania i sprzątania nagrobków na Cmentarzu Janowskim. – Byłoby dobrze, aby takich akcji było więcej. Planujemy wspólnie z nauczycielami założyć grupę w sieciach społecznościowych, gdzie będziemy publikować zdjęcia nauczycieli, którzy pracowali we Lwowie po II wojnie światowej. Ci nauczyciele leżą na tym cmentarzu. Szacuje, że może być ich 60-70 osób. Niektóre groby trzeba również odszukać, bo są zapomniane. Myślę, że ta akcja zachęca młodzież, nauczycieli i nas do współpracy. Także będziemy wspólnie poszukiwać i sprzątać groby nauczycieli i harcerzy – powiedział członek zarządu "ZABYTKU".

Na zakończenie projektu uczniowie będą mieli wycieczkę szlakiem lwowskich harcerzy oraz podsumowującą konferencję online z młodzieżą z Bytomia. Akcja odbyła się w ramach projektu "Harcerstwo to Skauting + Niepodległość" zorganizowanego przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

dad