Redakcja Polska

Ponad miliard złotych na wsparcie rozwoju czytelnictwa w Polsce

22.06.2021 11:55
Rząd przekaże miliard 80 milionów złotych na kontynuację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2021-2025.
Audio
  • Program Rozwoju Czytelnictwa - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Poinformował o tym minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wicepremier Piotr Gliński. To o 40 procent więcej niż oddano na ten cel w poprzedniej pięcioletniej perspektywie.

Poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w ich infrastrukturę, zakup nowości wydawniczych do przedszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz promocja czytelnictwa to najważniejsze założenia programu. Przewiduje on także przyłączenie prawie 500 bibliotek do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany od 2016 r.  przewiduje różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa i jest jednym z największych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Jest on realizowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Książki, Narodowym Centrum Kultury oraz Biblioteką Narodową - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Jak zauważył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w ostatnich latach  udało się zatrzymać spadek popularności czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - tak wynika z raportu za ubiegły rok opublikowanego w kwietniu przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat - mówi Tomasz Makowski:

W Polsce działa ponad 2,5 tysiąca bibliotek publicznych, które wraz ze swoimi filiami tworzą sieć prawie 8 tysięcy instytucji kultury.

IAR/ep