X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ponad miliard złotych na wsparcie rozwoju czytelnictwa w Polsce

22.06.2021 11:55
Rząd przekaże miliard 80 milionów złotych na kontynuację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2021-2025.
Audio
  • Program Rozwoju Czytelnictwa - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Poinformował o tym minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu wicepremier Piotr Gliński. To o 40 procent więcej niż oddano na ten cel w poprzedniej pięcioletniej perspektywie.

Poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w ich infrastrukturę, zakup nowości wydawniczych do przedszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz promocja czytelnictwa to najważniejsze założenia programu. Przewiduje on także przyłączenie prawie 500 bibliotek do ogólnokrajowej platformy udostępniania zbiorów prowadzonej przez Bibliotekę Narodową.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa realizowany od 2016 r.  przewiduje różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa i jest jednym z największych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Jest on realizowany wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Instytutem Książki, Narodowym Centrum Kultury oraz Biblioteką Narodową - mówi dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Jak zauważył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, w ostatnich latach  udało się zatrzymać spadek popularności czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - tak wynika z raportu za ubiegły rok opublikowanego w kwietniu przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat - mówi Tomasz Makowski:

W Polsce działa ponad 2,5 tysiąca bibliotek publicznych, które wraz ze swoimi filiami tworzą sieć prawie 8 tysięcy instytucji kultury.

IAR/ep