X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Premiera filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie”

13.09.2021 13:02
W dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej w Warszawie odbyła się premiera obrazu, który opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III"
Audio
  • Premiera filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
11 września 2021 roku. Otwarcie wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej poświęconej Prymasowi Tysiąclecia pt. Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny
11 września 2021 roku. Otwarcie wystawy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej poświęconej Prymasowi Tysiąclecia pt. "Zwycięzca. Prymas dla Kościoła i Ojczyzny"PAP/Albert Zawada

Film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" przedstawia również działalność Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki ośrodka dla niewidomych w Laskach. Obecny na premierze prezydent Andrzej Duda powiedział, że film ułatwia zrozumienie, kim był Prymas Tysiąclecia. Produkcja filmu została objęta patronatem honorowym prezydenta. Koproducentem jest Biuro Programu "Niepodległa".

Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusza Syka. Na ekranie zobaczymy między innymi Ksawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Stefana Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli Matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego i Adama Fidusiewicza. Jak mówi reżyser, „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” to film o człowieku, a nie o pomniku.

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przed premierą filmu przypomniał historię nadpalonej kartki z napisem: "Będziesz miłował", którą wiatr przyniósł do Lasek z walczącej Warszawy i którą znalazł ks. Wyszyński. "On wiele razy do tej karteczki wracał w kazaniach. To było motto jego nauczania: miłość jest najważniejsza, włącznie z miłością nieprzyjaciół". Kardynał Nycz zwraca uwagę na ważne przesłanie, jakie film niesie ze sobą. „Postawa przebaczenia to postawa, z którą prymas Wyszyński stawał w czasie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego, ale i później” - podkreśla kardynał.

W produkcji wzięło udział w sumie około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, wykorzystano też oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów muzealnych oraz z Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiło się m.in. autentyczne pudełko, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz asortyment z powstańczego szpitala.

Film dostępny będzie w kinach od 17 września.

IAR/ep

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

12.09.2021 17:00
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Legat papieski kardynał Marcello Semeraro odczytał formułę beatyfikacyjną, a wierni odsłonili wizerunki nowych błogosławionych.

Ukraina: uroczystości związane z błogosławioną Matką Elżbietą Różą Czacką

12.09.2021 16:23
W Białej Cerkwi, w obwodzie kijowskim na Ukrainie odbyły się kościelne uroczystości związane z błogosławioną Matką Elżbietą Różą Czacką. Urodziła się ona w tym mieście, tam też była ochrzczona. Założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic została dziś zaliczona w poczet błogosławionych Kościoła.