Polskie Radio
Section05
Kazimierz Nycz

Uroczystość Wszystkich Świętych. Kard. Nycz: to okazja do stawiania pytań o sens życia, cierpienia i śmierci

- Niech uroczystość Wszystkich Świętych będzie dla nas okazją, aby ożywić wiarę w Zmartwychwstanie Chrystusa i nasze zmartwychwstanie, by postawić sobie pytanie o sens swojego życia, cierpienia i śmierci - zaapelował do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. na Cmentarzu Wolskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Kazimierz Nycz Kościół katolicki

Msza w 39. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki. "Jeśli wytrwam do końca, będę zbawiony"

W żoliborskim sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki sprawowano mszę św., której przewodniczył warszawski metropolita, kard. Kazimierz Nycz, w intencji kanonizacji kapłana - męczennika w 39. rocznicę jego śmierci. Kazanie wygłosił ordynariusz płocki, bp Szymon Stułkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Żoliborz Kazimierz Nycz Jerzy Popiełuszko Msza święta Kościół religia

45 lat temu Karol Wojtyła został papieżem. Czego nas nauczał Jan Paweł II?

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. - 26,5 roku pontyfikatu Jana Pawła II wpłynęło na Kościół i zostawiło w tym Kościele ogromnie dużo wartości - mówi w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Watykan Kazimierz Nycz

Kardynał Kazimierz Nycz: dziś próbuje się nam wmówić, że zabijanie jest prawem człowieka

Podczas mszy św. poprzedzającej konferencję naukową z okazji 23. Dnia Papieskiego metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zwrócił uwagę, że ochrona życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci była jednym z głównych kwestii pontyfikatu Jana Pawła II. Przypomniał, że także dziś, 20 lat po śmierci papieża Polaka, nie można porzucić troski o te sprawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Kazimierz Nycz aborcja Dzień Papieski Jan Paweł II

312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Kard. Nycz: jesteśmy powołani do wieczności

Trzeba prosić Boga, żeby Jasna Góra była miejscem głoszenia Chrystusa; żeby stamtąd nie wychodziły żadne sygnały fałszywych lęków - powiedział w niedzielę podczas mszy św. poprzedzającej wymarsz 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Kazimierz Nycz Jasna Góra pielgrzymka Warszawska Pielgrzymka Piesza społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo

XVI Święto Dziękczynienia. W Warszawie wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Z Placu Piłsudskiego w Warszawie do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszyła pielgrzymka z relikwiami bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza, kapłana, więźnia Dachau. Pielgrzymi dotrą na miejsce przed południem. Msza o 12.00 będzie kulminacyjnym punktem obchodów Święta Dziękczynienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara chrześcijaństwo Święto Dziękczynienia świątynia opatrzności Kazimierz Nycz Jan Paweł II aktualności katolickie

"Prośmy Boga, by modlitwa za tych, którzy zginęli nas łączyła a nie dzieliła". Kard. Nycz o katastrofie smoleńskiej

- Prośmy Boga, żeby refleksja nad tym, co się wydarzyło w katastrofie smoleńskiej i modlitwa za tych, którzy wówczas zginęli potrafiły nas łączyć a nigdy dzielić - zaapelował kard. Kazimierz Nycz w święto Miłosierdzia Bożego. Jak zaznaczył, Ewangelia Chrystusowa, w którą wierzymy - jest Ewangelią pokoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół chrześcijaństwo Kazimierz Nycz Jan Paweł II wojna 2023 Rosja Ukraina

Kard. Nycz: wiara w zmartwychwstanie Chrystusa zmienia patrzenie na życie i śmierć

Gdybyśmy głęboko wierzyli w zmartwychwstanie Chrystusa, to spokojniej patrzylibyśmy na wiele codziennych problemów oraz na śmierć, gdyż widzielibyśmy się w niej nie tyle koniec życia, ale pożegnanie z ciałem, by dalej żyć z Jezusem - powiedział kard. Kazimierz Nycz w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wielkanoc Triduum Paschalne Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Kazimierz Nycz

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. "Kościół musi być bardziej misyjny i szukający"

W Kościele katolickim wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W Wielki Czwartek rano we wszystkich kościołach katedralnych biskupi diecezjalni wraz z kapłanami odprawiali mszę krzyżma świętego, na której święci się oleje służące przez cały rok przy udzielaniu sakramentów. Kapłani w tym dniu odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.
Zobacz więcej na temat:  Wielki Post Triduum Paschalne Wielkanoc Kościół katolicki wiara społeczeństwo Kazimierz Nycz

Spotkanie wielkanocne w Polskim Radiu i życzenia dla pracowników

W Polskim Radiu odbyło się spotkanie wielkanocne. Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podziękowała pracownikom i współpracownikom za wysiłek, a przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapewniał, że Rada dba o media publiczne. Życzenia pracownikom Polskiego Radia złożył również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Kazimierz Nycz Wielkanoc Polskie Radio

Centralna Droga Krzyżowa. Kard. Nycz: będzie modlitwą o sprawiedliwy pokój w Ukrainie

Kard. Kazimierz Nycz zapowiedział, że "Centralna Droga Krzyżowa, która w Wielki Piątek przejdzie ulicami Warszawy, będzie modlitwą o sprawiedliwy pokój w Ukrainie". Jak zaznaczył, chcemy być razem ze św. Janem Pawłem II, który jak nikt rozumiał wagę pokoju i wartość życia człowieka, jego godność oraz wartość rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jezus Chrystus Kościół POLSKA święta chrześcijaństwo religia wiara katolicyzm Kościół katolicki społeczeństwo Kazimierz Nycz

Żołnierze Wyklęci. Kard. Nycz: musimy pamiętać o wszystkich, którzy walczyli o wolność

Pamięć powinna być sprawiedliwa. Musimy pamiętać nie tylko o Żołnierzach Niezłomnych, ale także o wszystkich, którzy wcześniej zginęli walcząc o wolność i niepodległość Polski - podkreślił 1 marca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zaapelował, aby pamięć o polskich bohaterach była przekazywana kolejnym pokoleniom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kazimierz Nycz Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Polscy hierarchowie z nowymi zadaniami w Kościele. Zajmą się kulturą i edukacją

Papież Franciszek mianował kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa Stanisława Budzika i biskupa Mariana Florczyka członkami Dykasterii Kultury i Edukacji. W gronie konsultorów tej Dykasterii znalazł się ponownie ksiądz profesor Antoni Żurek z Wydziału Teologicznego w Tarnowie - wynika z komunikatu opublikowanego w sobotę przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Watykan Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo papież Franciszek Kazimierz Nycz

10. rocznica śmierci prymasa Polski Józefa Glempa. "Jego życie i posługiwanie niewątpliwie było ziarnem nadziei"

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że kardynał Józef Glemp umacniał ziarnem nadziei w trudnych czasach stanu wojennego. W 10. rocznicę śmierci kardynała Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze kardynał Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za duszę hierarchy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp Warszawa Jerzy Popiełuszko HISTORIA POLSKA stan wojenny Wojciech Polak Kazimierz Nycz

Jubileusz Stowarzyszenia Przymierze Rodzin. Kard. Nycz zainaugurował obchody: dzieło urosło tak jak potężne drzewo

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie zainaugurowano obchody 40-lecia Stowarzyszenia Przymierza Rodzin. Misją Przymierza Rodzin jest wspieranie edukacji i wszechstronnego wychowania dzieci, młodzieży i całych rodzin w duchu nauki Kościoła katolickiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół wiara Kazimierz Nycz aktualności katolickie Kościół katolicki