Polskie Radio
Section05
Kazimierz Nycz

"Pandemia jest egzaminem z braterstwa". Kard. Nycz w homilii na Światowy Dzień Chorego

- Służba choremu polega na patrzeniu w twarz brata i siostry, w twarz człowieka chorego. Służba zdrowia, służba choremu nie może być ani ideologiczna, ani polityczna. Dlatego, że nie polega na służeniu idei, tylko na służeniu konkretnemu człowiekowi - mówił podczas homilii w 29. Światowy Dzień Chorego arcybiskup metropolita Warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kazimierz Nycz Koronawirus w Polsce

Kard. Kazimierz Nycz: gorąco proszę, byśmy umieli szanować uczucia ludzi wierzących

- Wyrażanie swoich poglądów niech będzie tam, gdzie jest do tego miejsce, przede wszystkim to miejsca debaty, dyskusji, Sejm i inne formuły, ale równocześnie jak ludzie chcą to wyrażać, to nawet na ulicy, jednak są pewne granice, których nie wolno przekraczać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kazimierz Nycz aktualności katolickie Kościół wiara katolicyzm Kościół katolicki Boże Narodzenie święta Krzysztof Świątek

Dyspensa od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta. Nowe rozporządzenie kard. Nycza

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem i z tym, że parafie stolicy znalazły się w czerwonej strefie, kard. Kazimierz Nycz w wydał komunikat, w którym na terenie archidiecezji warszawskiej udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta nakazane.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki Koronawirus w Polsce COVID-19 Msza święta Kazimierz Nycz Warszawa aktualności katolickie POLSKA

"Orędownik polskich spraw". Hierarchowie wspominają kard. Zenona Grocholewskiego

- Był głosicielem prawdy i ciągłości życia Kościoła bez rewolucyjnych zmian - wspomina abp Henryk Hoser. - Był chodzącym “vademecum” w dziedzinie prawa i wychowania katolickiego, a przy tym wspaniałym człowiekiem - mówi kard. Kazimierz Nycz. Kardynał Zenon Grocholewski zmarł w Rzymie w wieku 81 lat.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół Watykan Kościół katolicki POLSKA Henryk Hoser Kazimierz Nycz Stanisław Gądecki Zenon Grocholewski

"Abyśmy wszyscy byli zgromadzeni przy dobru wspólnym". Kard. Nycz modlił się o jedność w Polsce

- Prosimy w tej procesji, aby byli w mądrej i rozumnej jedności wszyscy ci, którzy Polską rządzą - powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie uroczystości Bożego Ciała. Po mszy św. w archikatedrze warszawskiej Św. Jana Chrzciciela ulicami Starego Miasta przeszła procesja do katedry polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół aktualności katolickie Warszawa Kazimierz Nycz wiara POLSKA

"Wierzę gorąco, że doczekamy tego dnia". Kard. Nycz o beatyfikacji kard. Wyszyńskiego

Kardynał Kazimierz Nycz podczas Święta Dziękczynienia wyraził nadzieję na rychłą beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość miała się odbyć dziś na pl. Piłsudskiego w Warszawie, jednak ze względu na pandemię koronawirusa została przesunięta na nieokreślony termin.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Kazimierz Nycz beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kościół wiara katolicyzm aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo chrześcijaństwo religia POLSKA