Redakcja Polska

Ukraina: uroczystości związane z błogosławioną Matką Elżbietą Różą Czacką

12.09.2021 16:23
W Białej Cerkwi, w obwodzie kijowskim na Ukrainie odbyły się kościelne uroczystości związane z błogosławioną Matką Elżbietą Różą Czacką. Urodziła się ona w tym mieście, tam też była ochrzczona. Założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic została dziś zaliczona w poczet błogosławionych Kościoła.
Audio
  • W Białej Cerkwi, w obwodzie kijowskim na Ukrainie odbyły się kościelne uroczystości związane z błogosławioną Matką Elżbietą Różą Czacką. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Sarkofag matki Elżbiety w Laskach
Sarkofag matki Elżbiety w Laskach PAP/Albert Zawada

Elżbieta Róża Czacka urodziła się w Białej Cerkwi w miejscowym Pałacu Branickich w roku 1876.

Dziś, na placu przed pałacem odprawiono uroczystą Mszę Świętą. Przewodniczył jej rzymskokatolicki biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki. W kazaniu nawiązał do życiorysu błogosławionej i jej związkach z Białą Cerkwią. Jak podkreślił, ludziom często się wydaje, że gdyby się urodzili w innym miejscu, mogliby osiągnąć więcej. Hierarcha zaznaczył, że błogosławiona Róża Czacka urodziła się właśnie w Białej Cerkwi, widziała tę budowlę przy której odprawiana jest msza, wchodziła do niej tymi właśnie drzwiami, widziała to miasto, dopóki jeszcze mogła widzieć i tutaj odnalazła swą drogę do Boga.

We mszy, oprócz przedstawicieli wspólnoty katolickiej uczestniczyły też władze miasta i polscy dyplomaci. Po mszy złożono kwiaty i zmówiono modlitwę w kościele Narodzenia Jana Chrzciciela, w miejscu Chrztu Świętego Matki Elżbiety Róży Czackiej.


IAR/dad

30-lecie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Konferencja "Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii"

11.09.2021 10:00
"Stefan kardynał Wyszyński - Ojciec duchowy Polaków i Polonii" - pod takim hasłem odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona postaci i dokonaniom prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Konferencja odbyła się w przeddzień beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

W Moskwie odbyło się Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej"

11.09.2021 19:35
Narodowe Czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej" odbyło się w sobotę w bibliotece im. Andrieja Wozniesienskiego w Moskwie z udziałem ambasadora RP Krzysztofa Krajewskiego i przedstawicieli Związku Organizacji Polonijnych "Jedność".

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

12.09.2021 17:00
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Legat papieski kardynał Marcello Semeraro odczytał formułę beatyfikacyjną, a wierni odsłonili wizerunki nowych błogosławionych.