Redakcja Polska

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę "Okruchy przeszłości"

20.10.2022 11:47
Wielkoformatowe plansze prezentują artefakty wydobyte podczas prac archeologicznych, jakie prowadzone były pod dawnym Pałacem Saskim w latach 2006-2008.
Audio
  • Wystawa "Okruchy przeszłości" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Odkryte fundamenty pałacu Saskiego w Warszawie, pokazane podczas otwarcia wystawy Okruchy przeszłości
Odkryte fundamenty pałacu Saskiego w Warszawie, pokazane podczas otwarcia wystawy „Okruchy przeszłości”Foto: Radek Pietruszka/PAP

Wystawa przygotowana została w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej. Prezentowane na niej eksponaty ściśle wiążą się z historią Pałacu. Zdjęciom towarzyszy opowieść o historii zabudowań zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego - roli Pałacu Saskiego na przestrzeni dziejów, burzliwym przemianom społecznym i gospodarczym, jakie przetoczyły się przez ziemie polskie na przestrzeni wieków, a także symbolicznemu znaczeniu tego fragmentu Warszawy. Rzecznik prasowy Spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński tłumaczy, że na wystawę wybrano zdjęcia 70 najważniejszych z 21 tysięcy znalezionych przez archeologów artefaktów.

Wystawę „Okruchy przeszłości” otworzył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński który podkreślił, że kolejne etapy odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej są realizowane zgodnie z planem. Minister zapowiedział, że w Pałacu Saskim, a także w innych odbudowanych budynkach, znajdą się przede wszystkim instytucje związane z kulturą i historią.

Prezes spółki Pałac Saski Jan Edmund Kowalski poinformował, że ponad 50 procent dawnych pałacowych piwnic już zostało odkopanych. W trakcie prac archeologicznych badacze mogą natrafić na prawdziwe skarby.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą dyplomacji. Wraz z otaczającymi go budynkami, Pałac Saski był jedną z wizytówek przedwojennej Warszawy. Został zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 roku. Zachował się jedynie fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza. Po odbudowie gmach ma wrócić do swojej pierwotnej formy.

IAR/ep

 

Poczta Polska wprowadziła do obiegu dwa znaczki z serii "Utracone skarby architektury"

10.07.2022 13:00
Poczta Polska zaprezentowała i wprowadziła do obiegu dwa znaczki z serii "Utracone skarby architektury" przedstawiające Zamek Myszkowskich w Pińczowie i Pałac Saski w Warszawie - poinformował rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski.

Ekspert: według wartości z 1939 r. materialne straty wojenne Warszawy wynoszą ok. 22 mld zł

31.07.2022 08:40
Materialne straty wojenne Warszawy to ok. 22 mld zł – według wartości z 1939 r. Bezpowrotnie utracono ok. 90 proc. zbiorów archiwalnych, zbiory Biblioteki Ordynacji Zamoyskich i Biblioteki Krasińskich – powiedział Józef Menes, w latach 2004-2005 sekretarz zespołu ds. strat wojennych Warszawy.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Ruszają pierwsze prace

16.08.2022 16:00
W tym tygodniu rozpocznie się stawianie ogrodzenia na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Roboty mają związek z odbudową budynku. Najpierw będą odkryte piwnice dawnego Pałacu Saskiego, później rozpoczną się prace archeologiczne.