Redakcja Polska

Odbudowa Pałacu Saskiego. Ruszają pierwsze prace

16.08.2022 16:00
W tym tygodniu rozpocznie się stawianie ogrodzenia na terenie dawnego Pałacu Saskiego. Roboty mają związek z odbudową budynku. Najpierw będą odkryte piwnice dawnego Pałacu Saskiego, później rozpoczną się prace archeologiczne.
W czasie okupacji Pałac Saski był jednym z najważniejszych budynków w Warszawie.
W czasie okupacji Pałac Saski był jednym z najważniejszych budynków w Warszawie.1944.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński mówi, że od dziś spółka jest we władaniu terenów pod dawnym Pałacem Saskim. Aktualnie na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie znajdują się fundamenty Pałacu Saskiego - trwa demontaż urządzeń po wczorajszych obchodach Święta Wojska Polskiego.

- Mam nadzieję, że już 18 sierpnia wejdziemy na teren placu i będziemy go wygradzać. Całe wygrodzenie byłego terenu Pałacu Saskiego potrwa około dziesięciu dni, ponieważ to jest ponad sześćset metrów samych ogrodzeń. Po tych dziesięciu dniach zaczniemy prace ziemne - mówi rzecznik. - Odkopiemy to, co wcześniej było już badane archeologicznie, czyli wszystkie podziemia Pałacu Saskiego. Sprawdzimy, w jakim stanie są piwnice, jakim procesom konserwacyjnym należy poddać mury, aby w przyszłości mogły one być udostępnione zwiedzającym, którzy będą odwiedzać Pałac Saski - dodaje Sławomir Kuliński.

Praca archeologiczne rozpoczną się późną jesienią. W ich czasie zostaną zbadane tereny dawnego Pałacu Brühla - sąsiadującego z Pałacem Saskim - i kamienic przy ulicy Królewskiej. - Te miejsca nie były badane archeologicznie od 1945 roku - mówi rzecznik.

- W przypadku Pałacu Brühla spodziewamy się wielu znalezisk. Tutaj też należy podkreślić, że Pałacu Brühla by miejscem dość wyjątkowym. To była siedziba ministerstwa spraw zagranicznych, a w trakcie okupacji rezydował tutaj Ludwig Fischer. Pałac zburzono zaraz po powstaniu. Co jest w jego piwnicach? Co tam znajdziemy? Na pewno wiele tajemnic i wiele różnych elementów, pokazujących co się tu działo na przestrzeni wielu lat - mówi Sławomir Kuliński.

Prace archeologiczne potrwają do końca 2023 roku. Na początku 2024 zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny. Rozpoczęcie budowy Pałacu Saskiego planowane jest na 2025. A koniec na 2030 rok.


IAR/dad

Lista Szanghajska: 11 polskich uczelni wśród 1000 najlepszych szkół wyższych

16.08.2022 10:37
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 11 polskich. Najwyżej w rankingu są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce - wynika z opublikowanej w poniedziałek Listy Szanghajskiej - Academic Ranking of World Universities.

W przyszłym roku zostanie otwarte nowe przejście graniczne z Ukrainą

16.08.2022 11:46
Minister Michał Dworczyk poinformował, że za rok zostanie uruchomione nowe przejście graniczne z Ukrainą. Będzie się znajdowało w miejscowości Niżankowice-Malhowice koło Przemyśla.

Japonia otwiera się na studentów z Polski. W Tokio ruszają studia japonistyczne dla Polaków

16.08.2022 11:56
Absolwenci polskich liceów mogą rozpocząć studia japonistyczne w Tokio. Tokijski Uniwersytet Studiów Międzynarodowych oferuje japonistykę dla studentów z zagranicy. Studenci mogą otrzymać stypendium japońskiego Ministerstwa Edukacji. Japonistykę studiuje w Tokio pierwszy student z Polski.