Polskie Radio
Section05
Pałac Saski

Odbudowa Pałacu Saskiego. Minister Sienkiewicz: oczekuje tego większość Polaków

- Grób Nieznanego Żołnierza, który łączy wszystkich Polaków, jest Ołtarzem Ojczyzny, ostatnią wielką powojenną raną Warszawy. Blizną, którą trzeba zaleczyć - powiedział w poniedziałek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odnosząc się do planów związanych z odbudową Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Pałac Saski Warszawa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz Grób Nieznanego Żołnierza HISTORIA tożsamość

79 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Jan Andrzej Morsztyn Warszawa budowle architektura II wojna światowa Powstanie Warszawskie utracona stolica Bez Przedawnienia HISTORIA

95 lat temu plac Saski w Warszawie przemianowano na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle rozegrał się dramat rozłamu w PPS

Wniosek o zmianę nazwy głównego placu stolicy, który od trzech lat - w związku z utworzeniem Grobu Nieznanego Żołnierza - był miejscem celebrowania świąt narodowych, doprowadził do ostatecznego rozłamu w klubie radnych Polskiej Partii Socjalistycznej. Wydarzenia z 8 listopada 1928 roku stanowią też kamień milowy w krzepnięciu władzy sanacyjnej i kształtowaniu się kultu Marszałka. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pałac Saski Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita Tomasz Arciszewski

Grób Nieznanego Żołnierza. Najważniejsze miejsce pamięci narodowej w naszym kraju

W lożach przy Pałacu Saskim zasiedli najważniejsi przedstawiciele władzy II Rzeczpospolitej, m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i marszałek Józef Piłsudski. Trumna została opuszczona do grobowca o godzinie 13. Kilkadziesiąt sekund później nastąpiła cisza. Przestały bić dzwony, oddano 24 salwy armatnie, a następnie grobowiec nakryto płytą nagrobną. 98 lat temu, 2 listopada 1925 roku, odbył się pogrzeb Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski historia Polski Grób Nieznanego Żołnierza wspomnienie Jakub Domoradzki

"Towarzystwo Niepokornych". Odbudowa Pałacu Saskiego

- Koncept pracowni WXCA jest niesamowity, to odtworzenie z niesamowitą pieczołowitością elementów historycznych, z jednoczesnym wprowadzeniem w nich życia i mieszkańców, nadanie nowego tchnienia tym budowlom, co było dla nas bardzo ważne. Architekci, którzy będą nad tym projektem pracować, czują go tak samo jak my - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Kuliński, rzecznik spółki Pałac Saski Sp. z o.o.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Pałac Saski

Sekretarz generalny NATO: wspieranie Ukrainy jest ważne dla całego Sojuszu

Będziemy stać u boku Ukrainy; wspieranie tego kraju jest ważne dla całego NATO - zapewnił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Stoltenberg wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który w środę przybył do Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Hamas NATO Ukraina Pałac Saski Biblioteka Polska Polonia język polski Piotr Gliński

Odbudowa Pałacu Saskiego. Wiemy, kto opracuje koncepcję architektoniczną

W siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. - Dla Warszawy to miejsce wręcz magiczne - mówił prezydent Andrzej Duda. Kto opracuje koncepcję odbudowy tych budynków?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Andrzej Duda Piotr Gliński Sylwia Białek Pałac Saski Pałac Brühla Jan Edmund Kowalski

Podziemne sekrety Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla

Podczas prac archeologicznych obejmujących teren zburzonych pałaców Saskiego i Brühla wciąż dokonywane są kolejne zaskakujące odkrycia. Do tych najbardziej tajemniczych i ekscytujących należą dwa tunele: jeden, znany już wcześniej, pod pałacem Saskim i drugi, będący absolutną niespodzianką, pod pałacem Brühla. Dlaczego powstały i do czego służyły?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Pałac Saski Warszawa historia Polski archeologia Pałac Brühla Witold Lazar Trójka

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. "Odkrywane są ciekawe znaleziska"

- Odbudowywany jest Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ulicy Królewskiej. Dla znawców historii i architektury Pałac Brühla jest jednym z ciekawszych budynków. Archeolodzy mają dużo pracy, te budowle zostały wysadzone po upadku Powstania Warszawskiego, są tutaj odkrywane bardzo ciekawe znaleziska - mówił w Dwójce Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Dwójka archeologia Jakub Kukla