Redakcja Polska

„Etnografki, antropolożki, profesorki”. Wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

11.11.2022 17:18
Pierwsza kobieta, która otrzymała w Polsce nominację profesorską, była etnografką. Pierwsza kobieta, która wykładała antropologię w Oksfordzie, była polską uczoną. Zwrócenie uwagi na znaczenie, jakie w kształtowaniu się etnologii jako dyscypliny naukowej w Polsce odgrywały kobiety, to główne przesłanie wystawy „Etnografki, antropolożki, profesorki”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Audio
  • Z dr Ewą Klekot, antropolożką i wykładowczynią akademicką, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Ewa Klekot w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Dr Ewa Klekot w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz

Doktor Ewa Klekot, antropolożka i wykładowczyni akademicka, kuratorka ekspozycji w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy podkreślała, że w koncepcji wystawy ważne było połączenie refleksji nad zawodową obecnością kobiet w etnologii z momentem, kiedy i dyscyplina się profesjonalizuje jako taka i przede wszystkim kobiety wchodzą na rynek pracy, a to się stało pod koniec XIX wieku. W Polsce kobiety współtworzyły tę dyscyplinę od początku, jeszcze w jej amatorskich czasach, gromadziły różne zbiory, pisały artykuły, jednak w tej dziedzinie kształciły się na zagranicznych uczelniach, w Polsce mogły to zrobić dopiero po I wojnie światowej.

Na wystawie zaprezentowano badaczki mieszkające i pracujące poza granicami kraju, jak i te, które wniosły wkład w rozwój instytucjonalnej etnologii w całej Polsce, a także te, których życie obejmuje oba te etapy.

To zarówno wykładowczynie wyższych uczelni i organizatorki życia akademickiego, jak i pracowniczki i kierowniczki muzeów, redaktorki wielotomowych wydawnictw naukowych i autorki znaczących publikacji. Wśród nich zobaczymy: Marię Czaplicką, badaczkę, która odbyła naukową wyprawę na Syberię, Krystynę Krahelską, etnografkę, która pozowała do słynnego pomnika Warszawskiej Syreny, Cezarię Baudouin de Courtenay-Jędrzejewiczową, pierwszą kobietę, która uzyskała habilitację na Uniwersytecie Warszawskim czy Janinę Tuwanównę, kustoszkę Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która była też żołnierką AK w stopniu kapitana. Łącznie poznamy 20 wyjątkowych kobiet.

Drugą kuratorką wystawy jest Marta Skwirowska, antropolożka, doktorantka w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN.

Wystawa „Etnografki, antropolożki, profesorki” czynna będzie do 29.10.2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji, a także wysłuchania rozmowy o niej, którą z dr Ewą Klekot przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz.

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska: Polacy wspierają Ukrainę jak prawdziwi przyjaciele

11.11.2022 14:13
Polacy wspierają Ukrainę jak prawdziwi przyjaciele, sojusznicy i rodzina , jesteśmy za to bardzo wdzięczni – napisała na Twitterze Ołena Zełenska, składając życzenia z okazji Święta Niepodległości Polski.