Polskie Radio
Section05
Ołena Zełenska

Senat USA zablokował pakiet pomocy dla Kijowa. Zełenska dla BBC: jeśli świat się zmęczy, to zostawi nas na śmierć

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie dla BBC powiedziała, że "Ukrainie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli Zachód zaprzestanie wspierania jej w wojnie przeciwko Rosji". - Jeśli świat się zmęczy pomaganiem, po prostu zostawi nas na śmierć - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie ŚWIAT Ukraina USA Rosja Ołena Zełenska BBC Wielka Brytania

Prezydent Zełenski z wizytą w Szwecji. "Naszym zadaniem jest wzmocnienie żołnierzy na lądzie i w powietrzu"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę w mediach społecznościowych, że wraz z małżonką Ołeną Zełenską przebywa z wizytą w Szwecji. "Naszym głównym zadaniem jest wzmocnienie żołnierzy ukraińskich na lądzie i w powietrzu, rozwój współpracy dwustronnej, w szczególności - w przemyśle obronnym, integracja europejska Ukrainy i wspólne bezpieczeństwo w przestrzeni euratlantyckiej" - napisał Zełeński. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wołodymyr Zełenski Ukraina Europa Szwecja wojna na Ukrainie wojsko żołnierze Ołena Zełenska Ulf Kristersson rząd

Pierwsze Damy Polski i Ukrainy dziękują Caritas za pomoc po wybuchu wojny

W środę 5 kwietnia Agata Kornhauser-Duda oraz Ołena Zełenska złożyły wizytę w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, prowadzonym przez Caritas Polska. Spotkały się z podopiecznymi Centrum i poznały szczegóły udzielanej pomocy. Od wybuchu wojny Caritas udzieliła na rzecz potrzebujących z Ukrainy pomocy rzeczowej i finansowej o wartości ponad 600 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  Caritas Polska Caritas Ołena Zełenska Ukraina wojna na Ukrainie Agata Kornhauser-Duda POLSKA

"To jak odwiedziny u serdecznych przyjaciół". Ołena Zełenska o wizycie w Polsce i spotkaniu z parą prezydencką

W komentarzu na Twitterze Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, oceniła, że środowa wizyta w Polsce jest dla niej "niczym odwiedziny u serdecznych przyjaciół". "Uważam tak nie tylko dlatego, że podzielamy z Polską te same wartości, ale również ze względu na nasze wspólne zaangażowanie na rzecz ratowania życia ludzi" - podkreśliła.
Zobacz więcej na temat:  polityka Agata Kornhauser-Duda wojna na Ukrainie Polityka zagraniczna Polski Ołena Zełenska POLSKA Ukraina

Polsko-ukraińska współpraca tematem rozmowy pierwszych dam. "Polskie doświadczenie jest szczególnie cenne"

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "pierwsze damy Polski i Ukrainy Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska rozmawiały we wtorek o realizacji wspólnych projektów na rzecz mieszkańców Ukrainy, polsko–ukraińskiej współpracy humanitarnej i planowanych działaniach w tych obszarach".
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda Ołena Zełenska dzieci polityka pomoc wojna na Ukrainie Polityka zagraniczna Polski medycyna ratownik medyczny lekarz

"Trudny rok, najstraszniejszy w moim życiu". Ołena Zełenska w poruszających słowach o wojnie na Ukrainie

Ołena Zełeńska, Pierwsza Dama Ukrainy mówiła w TVP Info, w rocznicę napaści rosyjskiej na jej kraj, że to był niezwykle trudny rok. - Trudno patrzeć w przeszłość, na ten straszny dzień - 24 lutego ubiegłego roku" - podkreślała. Przyznała, że jest jest dumna z ukraińskiego oporu przeciw zbrodniarzom Putina. Wspomniała też o swojej "przyjaciółce Agacie Kornhauser-Dudzie", która udzieliła dużej pomocy podczas ewakuacji chorych onkologicznie ukraińskich dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Ołena Zełenska

Żołnierze pułku Azow spotkali się z rodzinami. Wzruszające nagranie

Uwolnieni z rosyjskiej niewoli dowódcy obrony zakładów Azowstal w Mariupolu po miesiącach rozłąki spotkali się z bliskimi w Stambule. Do Turcji udali się pierwsza dama Ołena Zełenska i szef biura prezydenta Andrij Jermak, który zorganizował spotkanie pięciu ukraińskich wojskowych, niedawno uwolnionych z rosyjskiej niewoli, z ich bliskimi. Biuro prezydenta opublikowało nagranie ze spotkania. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Turcja Mariupol Ołena Zełenska

Zełenska w sesji dla "Vogue'a". "Na okładkach na całym świecie powinny znaleźć się Ukrainki"

Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że to dla niej zaszczyt ukazać się na okładce "Vogue'a". - Ale na okładkach na całym świecie powinny znaleźć się wszystkie Ukrainki - kobiety, które walczą o swój kraj, wspierają jego obrońców, wykonują swoje obowiązki mimo bombardowań i dzielnie znoszą okupację - podkreśliła pierwsza dama.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Kijów wojna 2022 Ukraina USA Ołena Zełenska Wołodymyr Zełenski