Polskie Radio
Section05
Święto Niepodległości

Wiesław Budzyński: tą książką kończę pewien etap mojej pracy

- Ja sam jestem piłsudczykiem, w związku z tym kiedyś musiałem się zmierzyć z Piłsudskim. Zrobiłem to teraz, będąc już w dojrzałym wieku. Postanowiłem wykorzystać swój warsztat pisarski nabyty przy pracy nad biografiami Baczyńskiego i Schulza oraz książką o Lwowie, która była w pisaniu bardzo trudna - mówił w Dwójce Wiesław Budzyński, autor książki "Jak pan został Piłsudskim?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński Józef Piłsudski Wiesław Budzyński Święto Niepodległości odzyskanie niepodległości

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Wiedeń Święto Niepodległości Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austria

Premier: niepodległość nie została nam dana raz na zawsze

Premier Mateusz Morawiecki w cotygodniowym podcaście nawiązał do obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiedział, że 11 listopada dla niego to czas świętowania sukcesu polskiego narodu. ale też i czas na refleksję nad tym, czym dziś dla nas jest wolność, niepodległość, podmiotowość i suwerenność.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Święto Niepodległości

Koncert pieśni patriotycznych w Brukseli. "Cudowne, widzieć, jak celebruje Polonia"

Wieczorem w Brukseli (godz. 19.00) w ramach obchodów Święta Niepodległości odbędzie się koncert pieśni patriotycznych - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wydarzenie organizuje Instytut Pamięci Narodowej, a patronat nad nim objęły m.in. Polskie Radio dla Zagranicy oraz Ambasada RP w Belgii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Święto Niepodległości MUZYKA patriotyzm

Muzyka tożsamości. Wojtek Ciuraj o "Tryptyku śląskim"

Wojtek Ciuraj jest muzykiem i gra w zespole Walfad. Jest też historykiem judaistą i Ślązakiem. Jest twórcą "Tryptyku śląskiego", a do współpracy zaprosił artystów z tego regionu. - Chciałem, żeby każdy mógł posłuchać "Tryptyku śląskiego" i znaleźć w nim coś, co go wzrusza i w jakiś sposób dotyka - mówi artysta w Czwórce.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alternatywa MUZYKA powstania śląskie Adam Smolarek Święto Niepodległości Śląsk

Z wizytą u ojca polskiej niepodległości. Odwiedzamy Muzeum Piłsudskiego

Józef Piłsudski to jeden z ojców polskiej niepodległości. Miejscem, które prezentuje go na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym jest Muzeum Piłsudskiego. Tu snuta jest niezwykła opowieść o życiu, dokonaniach i dziedzictwie marszałka. Zwiedzający mogą towarzyszyć mu od najmłodszych lat. Jedyne Takie Miejsce, w dzień po Święcie Niepodległości, zawitało do Sulejówka. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski 11 listopada Święto Niepodległości Sława Bieńczycka historia Polski

Obchody Święta Niepodległości w ocenie polityków. Małgorzata Paprocka zwraca uwagę na symbolikę łączącą Polaków

– Symbolicznym gestem jest sposób składania wieńca w dniu 11 listopada. Od kilku lat tradycją jest składanie jednego, w imieniu narodu – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Małgorzata Paprocka z KPRP, komentując wczorajsze obchody Święta Niepodległości. Uroczystości oceniali także wiceminister kultury Jarosław Sellin, poseł PO Marcin Kierwiński i poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Jarosław Sellin Marek Sawicki Marcin Kierwiński Święto Niepodległości 11 listopada

Wlk. Brytania, Francja, USA. Jak świat odnosił się do polskiej niepodległości?

I wojna światowa była pierwszym konfliktem zbrojnym nowoczesnej Europy, w którym masowo zastosowano ciężką artylerię, czołgi, samoloty bojowe i broń masowego rażenia. Jak Europa i świat reagowały na dążenia Polski do niepodległości? Czy sprawa polska w ogóle była obecna na forum międzynarodowym?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość 11 listopada Święto Niepodległości Katarzyna Kobylecka USA Francja Wielka Brytania

"Niepodległość to ciągłe zadanie do realizacji". Artykuł premiera w ukraińskiej gazecie

"Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, z której nie można się wyrwać, i nawet najpotężniejsze mocarstwo musi liczyć się z siłą, jaką jest naród pragnący wolności. Nasze dzieje wiele razy zadały kłam wszystkim wyznawcom historycznego darwinizmu" - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w piątek 11 listopada w "Monitorze Wołyńskim", piśmie ukazującym się w języku polskim i ukraińskim. Niepodległość to "ciągłe zadanie do realizacji" - napisał szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki niepodległość Ukraina Święto Niepodległości

"Kwestia niepodległości decyduje się dziś na wielu frontach". Artykuł premiera w bałkańskim dzienniku

Polski nie było na mapach przez 123 lata, ale istniała w sercach Polaków. Historia upadku i odrodzenia Polski jest niestety dość mało znana na Zachodzie - czytamy w artykule premiera Mateusza Morawieckiego opublikowanym w piątek na łamach wydawanego w Bośni i Hercegowinie dziennika "Dnevni list".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka historia Polski Święto Niepodległości Mateusz Morawiecki Bośnia i Hercegowina

Prezydent Duda: wśród młodych Polaków wzrasta świadomość niepodległości

Rosyjska agresja na Ukrainę i okupacja części ukraińskich ziem jest dla Polaków, także tych młodych, bardzo wymownym obrazem tego, co to znaczy mieć i nie mieć niepodległego państwa - stwierdził prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, w tej sytuacji wzrasta u Polaków świadomość niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda polityka Święto Niepodległości Litwa wojna na Ukrainie

"Londyn żywy". Dr Chojnacki o wystawie portretów wybitnych Polaków w Krakowie

Historyk dr Paweł Chojnacki opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o szczegółach wystawy "Londyn żywy", która jest prezentowana w Krakowie. Podziwiać na niej można 12 pastelowych portretów wybitnych Polaków przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii. Autorką tych dzieł jest Barbara Kaczmarowska-Hamilton.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Kraków Święto Niepodległości malarstwo