Redakcja Polska

Po raz pierwszy w historii Polska i Rumunia organizują wspólnie sezon kulturalny

07.03.2024 08:47
Będzie on przebiegał pod hasłem "Mamy wspólny język” i oficjalnie rozpocznie się w czerwcu tego roku, a potrwa do października 2025 r.
Audio
Dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Miron i koordynatorkę projektów kulturalnych Sabra Daici
Dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Miron i koordynatorkę projektów kulturalnych Sabra Daici Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Na szereg wydarzeń, promujących rumuńską kulturę w Polsce, zaprasza już teraz Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Serię w ramach sezonu rozpocznie wystawa „Nicolae Grigorescu, malarz rumuńskiego etosu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Niezwykle ciekawie zapowiadają się też wystawy: „Dacja, królestwo złota i srebra” w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz „Skarby i rytuały w rumuńskim średniowieczu” w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obie organizowane przez Narodowe Muzeum Historii Rumunii, a także wystawa monograficzna Iosifa Király’ego prezentowana w ramach łódzkiego Fotofestiwalu oraz w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, panorama sztuki ostatniego stulecia od klasyków awangardy po najważniejszych artystów współczesnych: „Rumuński wiek XX. Kolekcja Ovidiu Șandora”.

W tym roku 3 marca po raz pierwszy obchodziliśmy Dziś Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Jak mówi dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Miron, data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1921 roku podpisano polsko-rumuńską konwencję o "przymierzu odpornym". - Wtedy głowy państw - marszałek Józef Piłsudski, a z rumuńskiej strony - rodzina królewska, czyli król Ferdynand I i królowa Maria, podpisali konwencję i zbudowali bardzo solidną współpracę w międzywojniu – tłumaczy dyrektor instytutu. Namacalnym dowodem tych relacji było przyjęcie przez Rumunów we wrześniu 1939 r. dziesiątków tysięcy polskich uchodźców, jak również pomoc w ukryciu rezerw polskiego złota i wawelskich arrasów, które znalazły w Rumunii bezpieczne schronienie.

Polacy okazali solidarność Rumunom dotkniętym trzęsieniem ziemi 4 marca 1977 r. budując Szpital im. Marii Skłodowskiej-Curie, do dziś jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych w kraju. Dwie dekady później, na fali wydarzeń 1989 roku, członkowie polskiej „Solidarności” organizowali transporty z pomocą dla Rumunów.

O sezonie kulturalnym Polska-Rumunia i prezentacji rumuńskiej kultury w Polsce z dyrektorem Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Ovidiu Mironem oraz z koordynatorkę projektów kulturalnych w instytucie Sabrą Daici rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Pierwszy Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024 – 2025 odbędzie się pod hasłem "Mamy wspólny język"

03.03.2024 10:00
Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Od czerwca 2024 przez 17 miesięcy w obu krajach odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych pod hasłem "Mamy wspólny język".

Za nami Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej w Bukareszcie

05.03.2024 13:01
Trzeciego marca w Rumuńskim Ateneum odbył się recital jazzowy Leszka Możdżera. Koncert był najważniejszym wydarzeniem w ramach bukareszteńskich obchodów Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej, będących jednocześnie zapowiedzią Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025.