Redakcja Polska

Książka bezdomnego Polaka wydarzeniem literackim we Włoszech

16.06.2024 15:32
Wydarzeniem literackim we Włoszech jest wydana właśnie książka bezdomnego Polaka Janka Gorczycy, który od 30 lat przez większość czasu żył na ulicy. „Historia mojego życia” - to tytuł autobiografii 62-latka.
Przez wiele lat spał na ulicach Rzymu. Był w więzieniu i miał burzliwe życie
"Przez wiele lat spał na ulicach Rzymu. Był w więzieniu i miał burzliwe życie"Shutterstock

O książce, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sellerio, poinformowała włoska prasa, w tym dziennik "Corriere della Sera". Największa włoska gazeta podkreśliła, że Gorczyca "nie jest pisarzem, jak inni".

"Przez wiele lat spał na ulicach Rzymu. Był w więzieniu i miał burzliwe życie" - wyjaśnił dziennik. Zaznaczył, że książka Gorczycy jest wyjątkowym wydarzeniem literackim. Prasa odnotowuje, że autor książki mieszkał też w opuszczonych budynkach lub w domach znajomych.

144 strony opowieści o ciężarze życia

Na 144 stronach opowiada o pracy na czarno, przemocy, więzieniu, alkoholizmie.

W licznych bardzo pozytywnych recenzjach zauważa się, że Gorczyca napisał książkę niezbyt doskonałym, ale zrozumiałym włoskim.

W prasie cytowane są słowa autora: "Nie jestem bohaterem, ale życie na ulicy jest pełne niespodzianek".

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: literatura książki Włochy

Ponad 100 artystów ze stypendiami "Młoda Polska"

12.06.2024 18:20
Sto siedem osób otrzymało stypendia 21. Programu Stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". Program jest przeznaczony dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: muzyka, sztuki wizualne, literatura, film, taniec i teatr. Stypendystom i organizatorom programu pogratulowała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.

"Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - retrospektywna wystawa polskiego rysownika i malarza w Warszawie

14.06.2024 14:50
Ekspozycja w przekrojowy sposób opowiada o życiu współtwórcy komiksów o Thorgalu, przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.

"Żył krótko, a wszyscy byli odwróceni". 55 lat temu zmarł Marek Hłasko

16.06.2024 09:00
- Był właściwie najważniejszym z młodych pisarzy okresu przełomu Października ’56, a dzięki zbiorowi opowiadań "Pierwszy krok w chmurach" stał się głośnym i kojarzonym nazwiskiem - mówi prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badan Literackich PAN.