Redakcja Polska

Instytut Polski w Tel Awiwie z sukcesem promuje język polski w Izraelu

12.04.2021 11:00
Już od ponad dwudziestu lat Instytut Polski jest ważnym partnerem wiodących izraelskich instytucji kulturalnych. Inicjuje warsztaty, profesjonalne wycieczki i spotkania twórców izraelskich i polskich w celu prowadzenia dialogu międzykulturowego i zbliżenia obu społeczeństw.
Audio
  • Promocja języka polskiego i kultury polskiej w Izraelu. Z Katarzyną Dzierżawską, dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie i Agatą Krizevski z Instytutu rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGlowimages/East News

Izrael, ze względu na historyczne relacje z Polską, ma szczególne znaczenie dla promocji języka polskiego i polskiej kultury.

W Izraelu nie ma studiów polonistycznych ani polonoznawczych, za to na trzech największych uczelniach: w Tel Awiwie, Jerozolimie i Hajfie odbywają się lektoraty języka polskiego organizowane przy współpracy z Instytutem Polskim w Tel Awiwie.

Instytut Polski wspiera także specjalne lektoraty dla izraelskich przewodników i edukatorów młodzieży izraelskiej, którzy jeszcze przed pandemią koronawirusa, wyjeżdżali corocznie do Polski w ramach historyczno-edukacyjnych programów śladami Zagłady oraz życia żydowskiego w Polsce.

Pod patronatem Instytutu Polskiego w Tel Awiwie odbywają się także kursy języka polskiego dla szerokiego grona odbiorców.

Instytut Polski proponuje specjalną ofertę tym obywatelom Izraela, którzy chcą poznać albo przypomnieć sobie język polski i poznać polską kulturę.

W celu zaprezentowania współczesnej kultury polskiej Instytut Polski w Tel Awiwie inicjuje i wspiera różnorodne wydarzenia ze wszystkich dziedzin edukacji i sztuki: kino, sztuki wizualne, muzyka, design, taniec i teatr.

Od 2000 roku Instytut Polski jest ważnym partnerem wiodących izraelskich instytucji kulturalnych. Inicjuje warsztaty, profesjonalne wycieczki i spotkania twórców izraelskich i polskich w celu prowadzenia dialogu międzykulturowego i zbliżenia obu społeczeństw. Ponadto Instytut Polski oferuje dostęp do bogatej biblioteki książek i filmów z Polski.

Z Katarzyną Dzierżawską, dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie i Agatą Krizevski z Instytutu rozmawiał Przemysław Pawełek.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.