Redakcja Polska

Instytut Pileckiego zaczyna obchody 77. rocznicy ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz

25.04.2020 09:58
Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.
Audio
  • Instytut Pileckiego zaczyna obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Rotmistrz Witold Pilecki tworzył w Auschwitz siatkę konspiracyjną
Rotmistrz Witold Pilecki tworzył w Auschwitz siatkę konspiracyjnąPolskie Radio / Youtube

Marzenna Szymańska z Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że dziś zaprezentowany zostanie na stronie internetowej Instytutu oraz na profilu Facebooka premierowy klip rapera L.U.C.-a promujący DVD z widowiskiem "Pilecki. Ucieczka do wolności". Widowisko zostało zaprezentowane w kwietniu 2018 roku podczas Festiwalu "Pilecki - po stronie wolności".

Marzenna Szymańska dodaje, że widowisko ukazuje historię ucieczki Witold Pileckiego z KL Auschwitz, a jego scenariusz powstał na podstawie oryginalnych relacji Pileckiego, zawartych w spisanym przez niego raporcie. Muzykę skomponował Łukasz Rostkowski - L.U.C., zaś wizualizacje przygotował Przemysław "TRUST" Truściński.

Łukasz Rostkowski podkreśla, że ten niezwykły spektakl jest swoistym hołdem dla wyjątkowego bohatera, "który walczył, byśmy mogli być wolni".

Witold Pilecki, żołnierz podziemia wolnościowego, który zdecydował się w 1940 roku na ochotnika przeniknąć do KL Auschwitz. Organizował tam ruchu oporu i przygotowywał raporty o niemieckich zbrodniach. Trafiły one do władz Armii Krajowej, polskiego rządu w Londynie oraz przedstawicieli państw alianckich. Po zakończeniu II wojny światowej został oskarżony zdradę i skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci, został stracony 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Do dziś nie udało się odnaleźć jego szczątków.


IAR/dad