X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN uruchamia portal internetowy poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II

15.05.2020 12:51
Z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej uruchamia portal internetowy pielgrzymki.ipn.gov.pl. Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach.
Audio
  • Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że na portalu pielgrzymki.ipn.gov.pl znajdą się przede wszystkim mteriały wytworzone przez Służbę Bezpieczeństwa przed i podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Jan Paweł II
Jan Paweł IILech Zielaskowski / NAC

Prezes IPN Jarosław Szarek wyjaśnia, że na portalu pielgrzymki.ipn.gov.pl znajdą się przede wszystkim mteriały wytworzone przez Służbę Bezpieczeństwa przed i podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Są tam zdjęcia i dokumenty operacyjne SB. Prezes Instytutu tłumaczy, że papieskie pielgrzymki były dla komunistów "ogromnym wyzwaniem, wiedzieli oni, że ich skutki dla ówczesnej władzy będą bardzo niekorzystne, dlatego przez wiele miesięcy przed każdą z tych pielgrzymek przygotowywały się".

Prezes IPN przypomina, że komunistyczne służby z dużą determinacją działały zarówno przed jak i w trakcie papieskich wizyt. - Najpierw próbowały nie dopuścić do nich, później ograniczyć ich zasięg, a w końcu je w pełni kontrolować i powodować, żeby oddziaływanie Jana Pawła II na Polaków było jak najmniejsze. W te działania była zaangażowania armia ludzi, a portal ukazuje skalę tych działań - mówił Szarek.

Jarosław Szarek przypomina, że mimo intensywnych działań komunistycznych władz pielgrzymki Jana Pawła II do Polski przyniosły daleko idące skutki. Najlepszym przykładem jest pierwsza pielgrzymka, podczas której padły pamiętne słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!" Prezes Szarek podkreśla, że między innymi skutkiem tych słów było kilka miesięcy później powstanie NSZZ "Solidarność". - Polacy policzyli się tak jak się policzyli podczas kolejnych pielgrzymek, to widac na setkach zdjęć zamieszczonych na portalu - tłumaczy Jarosław Szarek.

Jan Paweł II odwiedził będącą pod rządami komunistów Polskę trzy razy. Pierwsza pielgrzymka odbyła się w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 roku, pod hasłem "Gaude Mater Polonia" druga w dniach od 16 do 23 czerwca 1983 roku, jej mottem było hasło "Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!", trzecia wizyta papieża odbywająca się pod hasłem "Do końca ich umiłował" odbyła się w dniach od 8 do 14 czerwca 1987 roku.

O wszystkich można znaleźc informacje na stronie www.pielgrzymki.ipn.gov.pl - portal będzie aktywny od 12.00.

IAR/dad

Poczta Polska i Poczta Słowacka emitują znaczek upamiętniający urodziny św. Jana Pawła II

13.05.2020 11:30
Poczta Polska wspólnie z Pocztą Słowacką upamiętnia rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Do obiegu 13 maja trafił okolicznościowy znaczek pocztowy upamiętniający rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Polska emisja nosi nazwę "100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II".

100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

18.05.2020 08:00
Dwupłytowy Album "Byłem z Wami" to wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Stanowi wybór najważniejszych dla Polaków, a zarazem uniwersalnych i zawsze aktualnych tematów poruszanych przez Jana Pawła II w homiliach oraz przez Karola Wojtyłę w poezji, m.in.: Ojczyzna, patriotyzm, rodzina.