Redakcja Polska

Uszkodzona wieża wartownicza w Auschwitz zostanie naprawiona. Muzeum wyłoniło wykonawcę

26.07.2020 13:50
Jedna z wież wartowniczych w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, która została uszkodzona podczas wichury, będzie naprawiona i poddana konserwacji. Muzeum Auschwitz podało, że wyłoniło w przetargu wykonawcę tych prac. Potrwają one do końca br.
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauJose Blasco Pitarch/Shutterstock

Wybrana została oferta firmy Maliborski z Bujakowa nieopodal Bielska-Białej. To była jedyna propozycja, jaka została złożona. Firma ma czas na wykonanie zadania do końca br. Otrzyma za to 365 tys. zł.

Konstrukcja wieży została naruszona podczas wichury w marcu ub.r. Obiekt, położony w południowej części ogrodzenia dawnego obozu, z uwagi na stan techniczny zdemontowano. Drewniane elementy zostały zinwentaryzowane, oznaczone, wstępnie oczyszczone i zmagazynowane. Elementy posadowienia wraz z posadzką zabezpieczono przed wpływem opadów atmosferycznych na miejscu.

Wykonawca będzie miał za zadanie – oprócz prac remontowych i konserwatorskich – prowadzić także badania w formie nadzoru archeologicznego nad wszelkimi robotami ziemnymi.

Czwarta próba wyłonienia wykonawcy 

To było czwarte podejście do wyłonienia wykonawcy. Pierwsze dwa przetargi zakończyły się fiaskiem. Nie wpłynęła żadna oferta. Na trzeci zgłosiła się jedna firma, ale zaproponowana kwota była zbyt wysoka.

Wichura wiosną ub.r. naruszyła jeszcze jedną wieżę, w południowo-wschodnim rogu byłego obozu. Została naprawiona z początkiem br.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


PAP PAP

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Auschwitz II wojna światowa

"Astronomia poety. Baczyński". Płyta na 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

25.07.2020 12:00
Album z piosenkami na podstawie wierszy poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, nagrali wspólnie Mela Koteluk i zespół Kwadrofonik.

Rosyjski historyk: władze Rosji kłamią na temat Obławy Augustowskiej

25.07.2020 10:20
Historyk rosyjskiego "Memoriału" Nikita Pietrow powiedział Polskiemu Radiu, że władze Rosji kłamią, twierdząc, iż nie wiedzą, co się stało z osobami zaginionymi w trakcie Obławy Augustowskiej. Dziś mija 75 lat od zakończenia antypolskiej operacji Armii Czerwonej i sowieckich służb, nazywanej Obławą Augustowską.

"Majówka - lipcówka" na Białorusi. Polacy wspominają Jana Pawła II

26.07.2020 11:20
Na Białorusi w niedzielę odbywa się "Majówka-lipcówka" poświęcona 100-leciu urodzin Jana Pawła II. Polacy ze środkowej Białorusi i ich goście upamiętnią papieża i świętego pieśniami nad brzegami rzeki Niemen, w pobliżu miasteczka Stołpce w obwodzie mińskim.