X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Opowiadajmy Polskę światu". Wiceszef MSZ podsumował obchody sierpniowych rocznic

05.09.2020 09:15
- Ważne rocznice są okazją do opowiadania o Polsce, mamy prawo być dumni z naszej historii - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, podsumowując działania związane z rocznicami Bitwy Warszawskiej i powstania NSZZ "Solidarność". Objęły one m.in. wystawy i kampanie informacyjne.
Audio
  • Wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że kampanię informacyjną dotyczącą stulecia Bitwy Warszawskiej w internecie zobaczyło ponad 600 000 osób [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk podsumowuje obchody sierpniowych rocznic
Szymon Szynkowski vel Sęk podsumowuje obchody sierpniowych rocznicPAP/Paweł Supernak

- Bardzo często taką dobrą okazją do opowiadania o Polsce są ważne rocznice. W 2020 roku mamy wiele takich rocznic, ale są takie trzy szczególnie ważne: 100-lecie, już minęło, urodzin Karola Wojtyły, Jana Pawła II, stulecie Bitwy Warszawskiej w połowie sierpnia i 40-lecie powstania Solidarności, wielkiego ruchu obywatelskiego - zauważył Szynkowski vel Sęk w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.

"Jedna z najważniejszych, ale też niedocenianych bitew"

Podkreślił, że Bitwa Warszawska "to jedna z najważniejszych, ale też najbardziej niedocenianych bitew, które przesądziły o losach świata". - Polacy powstrzymali pochód bolszewicki, dzięki temu uratowali też Europę, wówczas, w 1920 roku, przed komunizmem - zaznaczył.

Jak wskazał, MSZ we współpracy z MON, IPN, Instytutem Adama Mickiewicza, wydawcą "Wszystko Co Najważniejsze" i placówkami zagranicznymi przeprowadziło na całym świecie szeroką kampanię informacyjną "Wiktoria 1920" poświęconą Bitwie Warszawskiej. W jej ramach - jak mówił - polskie placówki otrzymały materiały informacyjno-promocyjne poświęcone wojnie polsko-bolszewickiej. MON, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Centralna Biblioteka Wojskowa przygotowały wystawy na ten temat. - Placówki wykorzystywały animacje IPN, prezentowane były archiwalne filmy fabularne - wymienił.

Ważnym elementem kampanii - według wiceszefa MSZ - były publikowane w 30 krajach w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu - Bitwa Warszawska 1920" artykuły na temat znaczenia Bitwy Warszawskiej autorstwa m.in. premiera Mateusza Morawieckiego czy prezesa IPN Jarosława Szarka. Podkreślił, że MSZ wspomagało ten projekt. - Chciałem z dużą satysfakcją powiedzieć o tym, że kampania z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej jako całość okazała się sukcesem, natomiast spot przygotowany przez MSZ z tej okazji okazał się najpopularniejszą jak dotąd publikacją video zrealizowaną przez MSZ - zaznaczył Szynkowski vel Sęk.

"Ruch unikalny w dziejach świata"

Polityk wskazał też, że resort aktywnie działał również z okazji rocznicy powstania Solidarności, ruchu społecznego "unikalnego w dziejach świata". Przypomniał w tym kontekście o kampanii informacyjnej "Nie ma wolności bez Solidarności", aktywności placówek dyplomatycznych oraz okolicznościowej wystawie na ten temat dostępnej na całym świecie w języku angielskim, a przetłumaczonej m.in. na hiszpański, japoński czy łotewski. - Polskie placówki promowały rocznicę przez aktywność w mediach, ukazały się artykuły m.in. autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego czy wiceministra SZ Pawła Jabłońskiego - powiedział.

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że ważnym elementem obchodów rocznicy będzie jesienne odsłonięcie logotypu Solidarności w kwaterze głównej NATO w Brukseli, przełożone wcześniej ze względu na pandemię. - Kilkunastometrowy, duży pomnik przygotowany tak, że będzie wyglądał jakby napis, logotyp "Solidarność" unosił się lekko nad ziemią. Będzie to pierwsza tak duża instalacja pomnikowa okolicznościowa w nowej siedzibie NATO w Brukseli - zaznaczył. - Odsłonięciu ma towarzyszyć koncert zespołu Lombard połączony z wizualizacją o historii Solidarności - dodał.

Wiceminister spraw zagranicznych przypomniał też, że w ramach obchodów ponad 40 obiektów na całym świecie - m.in. figura Chrystusa w Rio de Janeiro, wodospad Niagara czy minaret w New Delhi - podświetlonych zostało na biało-czerwono lub pojawił się na nich logotyp Solidarności.

IAR/ho