X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Setna rocznica zawarcia sojuszu między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii. Wystawa "Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939"

04.03.2021 11:54
Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie w ramach obchodów 100. rocznicy zawarcia sojuszu między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Rumunii przygotowała wystawę planszową zatytułowaną "Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939. W 100-lecie podpisania Konwencji o przymierzu odpornem między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji". Ekspozycja zawiera fotografie, mapy, schematy, grafiki oraz plakaty pochodzące głównie ze zbiorów CBW i polskich archiwów państwowych.
Audio
  • Wystawa „Sojusznicy. Polska-Rumunia. 1918-1939” - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Jan Józef Kasprzyk przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego o Sojuszu Polski i Rumunii
Jan Józef Kasprzyk przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego o Sojuszu Polski i RumuniiFoto: twitter.com/@Kombatanci

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk otwierając wystawę przytoczył słowa marszałka Józefa Piłsudskiego o Sojuszu Polski i Rumunii. - Marszałek Józef Piłsudski stwierdził, że "między Morzem Bałtyckim, a Morzem Czarnym istnieje właściwie jeden naród tylko pod dwoma sztandarami." To chyba najpiękniejsze sformułowanie, które Józef Piłsudski wypowiedział w kontekście jakiegokolwiek innego narodu i Państwa niż Polska. Że jest tak wiele cech wspólnych łączących oba narody, że możemy mówić o jednym narodzie, który ma dwa sztandary – podkreślił  minister Jan Józef Kasprzyk.

Po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku Rzeczpospolita w ogniu walk kształtowała swoje granice i budowała relacje międzynarodowe. Królestwo Rumunii, graniczące z wrogą obu krajom bolszewicką Rosją, było sojusznikiem o znaczeniu strategicznym, także w aspekcie tranzytu do Polski materiału wojennego z portów nad Morzem Czarnym. Oficjalne nawiązanie stosunków dyplomatycznych nastąpiło w czerwcu 1919 roku. W czasie ofensywy wojsk Michaiła Tuchaczewskiego na Polskę Rumunia, zachowująca neutralność w konflikcie Polski z Rosją bolszewicką, użyczyła - mimo złych stosunków rumuńsko-węgierskich - swoich tras kolejowych do transportu broni i sprzętu wojskowego wysyłanego do Polski z Węgier i innych krajów europejskich. To dzięki tym transportom w przededniu Bitwy Warszawskiej dotarła do Polski amunicja przekazana przez Węgry.

Wystawa CBW ukazuje główne wątki współpracy sojuszniczej między Polską i Rumunią, w tym kwestię współpracy sprzętowo-materiałowej oraz dyplomatycznej, wizyty państwowe przedstawicieli władz obu krajów, a także życie mniejszości polskiej w Rumunii. Można ją oglądać do 31 marca w Galerii Plenerowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie.

IAR/ep